ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia

Osýpky - Morbilli

05.01.2015verzia pre tlač


Osýpky - Morbilli

Autor: MUDr. Silvia Javorková

Osýpky sú akútnym infekčným ochorením spôsobovaným vírusom osýpok, ktoré je charakteristické štádiom podobným chrípke (katarálnym) a hlavným štádiom – exantémom (kožným a slizničným výsypom, vyrážkou).

Osýpky majú vysokú schopnosť nákazy a vyskytujú sa väčšinou ako detské ochorenie so zanechaním celoživotnej imunity, odolnosti voči tomuto ochoreniu. Postihujú rovnako jedincov oboch pohlaví.

Častejší výskyt ochorenia sa zaznamenáva v zimných a jarných mesiacoch. Ochorenie sa diagnostikuje na základe svojich príznakov, najmä charakteristických kožných zmien.

Liečba sa zameriava na príznaky. Hoci má ochorenie väčšinou ľahký priebeh, v niektorých prípadoch môžu nastať komplikácie, najmä u nezaočkovaných jedincov alebo u osôb so zníženou obranyschopnosťou. Osýpky môžu viesť k rôznym komplikáciám (zápal horných a dolných dýchacích ciest, pľúc, zápal stredného ucha, zápal dolných dýchacích ciest, toxické poškodenie mozgového tkaniva a mozgových blán). Tieto sú obzvlášť dôležité, pretože nie sú len časté, ale sú spojené aj so zvýšenou úmrtnosťou a určujú prognózu ochorenia. Ochoreniu na osýpky sa dá zabrániť ochranným očkovaním proti osýpkam. Po jeho zavedení sa osýpky vyskytujú ojedinele.

Príčiny, prenos

Pôvodcom ochorenia je vírus osýpok - morbíl. Patrí do skupiny paramyxovírusov. Vírus osýpok sa prenáša kvapôčkovou infekciou, čiže napr. kašľom, kýchaním alebo hovorením, menej často kontaminovanými predmetmi. Vstupnými bránami sú sliznice dýchacích ciest a spojovka oka. Kontagiozita, tzn. nákazlivosť je veľmi veľká a dosahuje takmer 100%. Nebezpečenstvo nákazy pri ochorení je najväčšie v katarálnom (chrípkovom) štádiu a pretrváva až do 5. dňa štádia exantému (výsypu, vyrážky). Dojčatá matiek, ktoré sú imúnne, čiže matky, ktoré osýpky buď prekonali, alebo boli proti nim zaočkované, sú až do 6. mesiaca života pred infekciou osýpkami chránené protilátkami matky prenášanými cez placentu.

Inkubačná doba

Inkubačná doba (bezpríznakové obdobie medzi infekciou a prvými príznakmi ochorenia) je 8 - 12 dní, priemerne 10 dní.

Klinický obraz

Ochorenie je typické priebehom krivky horúčky s dvomi vrcholmi, prvý vrchol je počas prodromálneho štádia, druhý na začiatku štádia exantému. Prodromálne štádium (štádium prvých klinických, chrípkových príznakov) sa prejavuje nádchou, zápalom spojoviek, svetloplachosťou, dráždivým kašľom, zvýšením teploty na 39°C a Filatovými-Koplikovými škvrnami na slizniciach v dutine ústnej (belavé bodky s červenkastým okolím spôsobené odumieraním buniek).

Postupne teplota klesá a následne sa zjavuje exantém (výsyp, vyrážka) kože s opätovným vzostupom teploty. Exantém, spôsobený množením vírusov v koži a slizniciach, sa prejavuje splývavými škvrnami až pupencami bledoružovej, neskôr červenej až fialkastej farby, s priemerom 3 – 5mm. Začína sa za ušami a odtiaľ sa šíri na celé telo, až ku končatinám. Na 3. - 4. deň teplota klesá, exantém mizne, zápal slizníc ustupuje. Osýpky môžu prebiehať aj takmer nepozorovane (abortívny priebeh), ale aj ako vážne ochorenie s delíriom až s bezvedomím (fudroyantný priebeh).

Liečba

Choré dieťa je nutné izolovať, aby nenakazilo iných. Tak ako pri väčšine vírusových ochorení nie je doteraz k dispozícii nijaký špecifický liek. Preto terapia spočíva v liečbe príznakov. V popredí stoja ošetrovateľské opatrenia a pokoj na lôžku. Pri teplotách by dieťa malo piť čo najviac.

Podľa potreby sa aplikujú obklady, alebo sa podávajú lieky na znižovanie horúčky. Pri infekcii spojovky oka, ktorá je spojená so svetloplachosťou, by mali byť pacienti umiestnení v zatemnených, tmavých miestnostiach. Malo by sa zabrániť priamemu dopadu svetla. Pri silnom dráždení na kašeľ môžu byť – po dohode s lekárom – podávané lieky utišujúce kašeľ. Účinný môže byť v noci aj vlhký vzduch v miestnosti. Môžete napríklad zavesiť do izby vlhké uteráky, alebo nimi prikryť radiátor.

Pri nasledovných príznakoch by sa mal ihneď vyhľadať lekár:

  • neprestávajúca vysoká horúčka,
  • bolesti uší,
  • skrátený dych alebo dýchavičnosť,
  • silné bolesti hlavy,
  • stuhnutý krk,
  • bolesti šije,
  • páliace oči citlivé na svetlo.

Ak sa vyskytnú baktériové komplikácie, treba ich liečiť antibiotikami. Pri neimúnnych ľuďoch, teda pri ľuďoch, ktorí nemajú protilátky proti tomuto ochoreniu, možno podaním gamaglobulínu, čiže protilátok, zabrániť prepuknutiu ochorenia až do 4. dňa po nakazení.

Profylaxia:

Očkovanie proti osýpkam sa zaviedlo v roku 1969, čím sa chorobnosť výrazne znížila. Používa sa živá oslabená vakcína vo forme mono-, bi- alebo najčastejšie, trivalentnej vakcíny (spolu s vakcínou proti parotitíde - príušnici a rubeole - ružienke).

Na Slovensku patrí medzi povinné očkovania. Základná očkovacia dávka sa podáva od 15. mesiaca, najneskôr do 18. mesiaca života. Deti sa preočkujú v 12. roku života. Aplikuje sa injekčne, pod kožu a to do stehna alebo do hornej končatiny. Účinné množstvo protilátok pretrváva viac ako 10 rokov. Vakcinácia proti osýpkam môže vyvolať lokálnu reakciu v mieste vpichu (začervenanie, opuch,...) alebo celkovú reakciu (horúčka, zdurenie miazgových uzlín v blízkosti miesta vpichu).

Obidva typy reakcií vznikajú zriedkavo. Medzi kontraindikácie očkovania patria akútne ochorenie, inkubačná doba infekčného ochorenia, epidemický výskyt infekčnej choroby, anafylaktická reakcia na očkovaciu látku alebo iná závažná reakcia v súvislosti s predchádzajúcim očkovaním, rekonvalescencia po prekonanej chorobe, liečba imunosupresívami (liekmi znižujúcimi imunitu) a imunodeficiencia, nepodáva sa tehotným ženám ani ženám, ktoré plánujú v najbližších troch mesiacoch otehotnieť. 

  • Zdroje: Buchanec J. a kol., Vademékum pediatra, 2001
  • Bálint O. a kol., Infektológia a antiinfekčná terapia, 2000

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.1 z 5. Celkom 28 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Komentáre

moje meno napísané 12.02.2017 14:49 answer email

Váš komentár Big Grins Big Grins Big Grins Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Redface Redface Redface

Vulim napísané 28.12.2014 11:24 answer email

Na Slovensku sa očkuje vakcínou MMR, ktorá obsahuje tri zložky. Očkovaciu látku proti osýpkam (morbilli), príušniciam (mumps) a ružienke (rubeola).

Co sa dostane do tela s ockovacou latkou:

- antigeny (oslabene bakterie,toxiny)

- adjuvent (hlinik, sposobuje zapal mozgovych buniek ak sa poda intravenozne)

stabilizatory (fetalne telacie serum, glutamat,..)

- antibiotika (neomycin, streptomycin,...)

- formaldehyd (je to znamy karcinogen)

- glutaraldehyd, polyoxyetylen (toxicke pre ludske telo)

- polysorbat 80 (rozpustadlo)

- vajecne a kvasnicne produkty, siran amonny

- tiomersal (obsahuje karcinogennu ortut)

- fenol, 2-fenoxyetaanol, benzetonium chlorid

Antigeny sa pestuju na fibroplastoch z kuracich zarodkov, na kuracich oblickovych bunkach, mysacich mozgoch, na bunkachz obliciek frickeho naciaka zeleneho, na bunkach z ludskych embrii pochadzajucich z potratov

Takze sa mozete rozhodnut ci risknete dieta neockovat, ale po prekonani choroby ziska imunitu na cely zivot, alebo zaockovat cim mozete zdravie dietata ohrozit neziaducimi ucinkami vakciny viac ako samotna nakaza...

Navyse neexistuju klinicke testy o bezpecnosti kombinovania vakcin u malych deti

timenka napísané 28.07.2012 16:14 answer email

dobry den...

chcela by som sa opytat:moja dcera sa asi pred tyzdnom ockovala proti osypkam.

asi po troch dnoch som videla, ze ma nejake vyrazky na lici. na druhy den to mala vecie... dnes ma aj na ruke. pri doktorovi sme zatial neboli.zaujimeve vsak je, ze teplotu nemala.nic ju neboli.

je to nejaka reakcia z toho ockovania?alebo su to osypky?

dakujem.

eva napísané 08.02.2012 12:49 answer email

Dobrý deň.Ja mám podobný problém moja mala dcéra z jedného dňa na druhy sa vysipala,po dvoch dňoch udáva bolesť v hrdle čo stým ako postupovať pre liečbe

Peter napísané 04.07.2010 17:30 answer email

Podľa viacerých publikácií amerického biochemika, špecialistu na hrudné ochorenia a nakoniec všeobecného lekára F.R.Klennera, osýpky mimoriadne dobre reagujú na liečbu vysokými dávkami vitamínu C.

Dr. Klenner a nemocnica, v ktorej pracoval, rutinne liečili osýpky u malých detí dávkami vitamínu C 1000mg (1g) každé 2 hodiny, aj v noci. Do 48h zmizli klinické príznaky ochorenia, ale v liečbe bolo treba vytrvať dokopy 4 dni, aby bolo vyliečenie trvalé.

Väčšie deti by pravdepodobne vyžadovali vyššie dávky, adekvátne k hmotnosti.

Pre takéto dávky vitamínu C treba použiť prípravky bez umelých farbív, príchutí a konzervantov, napríklad čistú práškovú kyselinu askorbovú, rozpustenú v džúse alebo inom obľúbenom nápoji. Je veľmi dôležité dodržať výdatný pitný režim, pretože vitamín C pôsobí silno močopudne.

Takéto dávky sú nevhodné pri poruchách obličiek, metabolizmu železa alebo medi (stredomorská anémia apod) a pri deficiencii G6PD. Nemajú sa začať zrazu podávať ani u pacientov s veľkým nádorom alebo metastázami, pretože by mohli spôsobiť náhle odumretie nádoru a septický šok. Vitamín C zvyšuje účinnosť inzulínu, preto opatrne u cukrovkárov.

Dr. Kalokerinos zase upozorňuje, že pri osýpkach je dôležitá primeraná hladina vitamínu A, nedostatok vitamínu A vedie k vážnym komplikáciám osýpok.

 

Táto liečba je experimentálna, pretože nikto sa neunúval vykonať oficiálne klinické štúdie (vitamín C nie je patentovateľný a komerčne zaujímavý). Ďalšie informácie o histórii, nežiaducich účinkoch atď nájdete buď v originálnych publikáciách Dr. Klennera v amerických medicínskych žurnáloch, alebo v slovenčine v knihe rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf

Peter napísané 04.07.2010 17:34 answer email

Pre úplnosť doplním, že NIE som lekár, takže môj príspevok v žiadnom prípade neberte ako lekárske odporúčanie, je iba odovzdaním informácie, ktorá bola publikovaná v lekárskej literatúre. V prípade liečby sa poraďte s lekárom.

Denisa napísané 15.12.2009 09:09 answer email

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať,som asi v 8-9 týždni tehotenstva a môj 8 ročný synček sa celý vyhodil. Ani pani doktorka nevie určiť či sú to kiahne, osýpky alebo len nejaká reakcia na jedlo. Tak isto vraví aj moja mama, bola so mnou doma, keď som bola dieťa a bola som celá vyhodená, no ani vtedy presne neurčili, či mám kiahne alebo osýpky. Dá sa zistiť, či som túto chorobu prekonala? Alebo len treba čakať, či sa vyhodím alebo nie. Čítala som, že kiahne sú veľmi nebezpečné pre tehotné ženy.

Zuzana/redakcia napísané 15.12.2009 16:57 answer email

Pokial bol vas syn riadne ockovany, tak osypky by mat nemal. Pri ovcich kiahnach sa obsah pluzgierikovitej vyrazky do 24 hodin skali a postupne sa meni na chrasticku. !Typicke pre ovcie kiahne je, ze vyrazky su aj vo vlasatej casti hlavy. Vyrazka sa najskor vyvinie na tvari a postupne sa siri na ostatne casti tela. Vo vasom pripade: Serologicky by sa to mohlo dat zistit ( bezne sa to pokial viem nerobi). Opytajte sa u svojho gynekologa. Laboratorne sa da dokazat pritomnost virusu z obsahu vyrazky - u syna a taktiez serologicky z krvi.

jana napísané 02.03.2009 19:34 answer email

dobry den, chcela by som sa spytat som asi v 6 tyzdni tehotenstva, staram sa o chlapca ktory asi pred 2 tyzdnami prekonal osypky, ja som ich uz v detstve mala. chcem sa spytat ci sa nic nemoze stat plodu?

dakujem

Zuzana napísané 02.03.2009 22:07 answer email

Ste si ista, ze ide o osypky a nie o ovcie kiahne? Pytam sa to preto, lebo proti osypkam su deti povinne ockovane. Tak, ci tak, dolezite je, ze ste dane ochorenie v minulosti prekonali. O dietatko sa nemusite obavat. Je vami dostatocne chranene.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

 
###E_COOKIES###