Pôvodcom ochorenia je borélia (Borrelia burgdorferi). Je to spirochéta a patrí k baktériam. Žije v tráviacom trakte kliešťa, odkiaľ sa môže preniesť na človeka.
Kliešť (Ixodes ricinus) je aktívny od jari do jesene. Nákazu prenášaj slinami pri zahryznutí, ktoré vypúšťa do rany, aby v mieste vpichu obmedzil zrážanlivosť krvi.
Sliny obsahujú tiež látky, ktoré potláčajú imunitnú odpoveď napadnutého organizmu, ako na kliešťa, tak aj na pôvodcu nákazy, ktorú prenášajú. Na prenose sa môže podieľať aj črevný obsah kliešťa.
Shutterstock Príznaky boreliózy Lymská borelióza má skoré a neskoré štádium ochorenia.
Skoré štádium boreliózy: Typickým príznakom je pomaly sa šíriaca červená škvrna, nazývaná “erythema migrans”, ktorá sa objaví v mieste prisatia kliešťa. Škvrna sa zväčšuje a má ohraničený lem s bledším miestom v strede.
Objavuje sa niekoľko dní až týždňov po prisatí kliešťa. Najčastejšia inkubačná doba je 7 – 14 dní. Erytém sa objavuje len asi u polovice pacientov s lymskou boreliózou.
Skorým príznakom môže byť tiež horúčka, triaška, bolesti vo svaloch, únava . Táto fáza môže pripomínať chrípkové príznaky.
U detí, menej často u dospelých, sa niekedy nájde na koži ušného lalôčika, nosa, na prsnej bradavke alebo na miešku po prisatí kliešťa modročervený uzlík 1 – 5 cm veľký, ktorý môže byť sprevádzaný zdurením príslušných lymfatických uzlín. Niekedy sa objaví i za niekoľko týždňov až mesiacov.
Po niekoľkých týždňoch, väčšinou však nie dlhšie než za 3 mesiace, sa môžu vyskytnúť rôzne prejavy postihnutia nervového, kardiovaskulárneho a kĺbového systému.
k nervovým príznakom patria bolesti hlavy, ztuhnutie šije, poruchy citlivosti a hybnosti, obrny – a to hlavne tvárového nervu, bolesti v chrbte i v končatinách. postihnutie kĺbov sa prejavuje bolesťami, ktoré majú tendenciu sa sťahovať z jedného kĺbu na druhý a trvajú krátku dobu. srdcové obtiaže sa môžu prejaviť dušnosťou a môžu pripomínať infarkt myokardu. Neskoré štádium boreliózy: Nastupuje mesiace až roky po infikovaní (najmä u pacientov, ktorí sa neliečili antibiotikami). Najčastejšie sa prejavuje postihnutím kĺbov, kože, nervového systému. Má chronický priebeh.
Diagnóza lymská borelióza Diagnózu pomôže stanoviť vyšetrenie krvi špeciálnymi testami. V bežnej praxi však nemá význam robiť vyšetrenie hneď po infikovaní, nakoľko zisťované ukazovatele sa v krvi ešte nenachádzajú v dostatočnom množstve (IgM protilátky sú detekovateľné 3 – 6 týždňov po infekcii, IgG protilátky sa tvoria asi po 6 týždňoch, vrcholia po šiestich mesiacoch a pretrvávajú dlhodobo.)
Preto sa vyšetrenie krvi odporúča až s odstupom niekoľkých týždňov po prisatí kliešťa (cca 3 týždne). V niektorých špecifických prípadoch sa na vyšetrenie môže použiť moč, kĺbová tekutina alebo mozgovomiechový likvor.
Diagnóza by mala byť stanovená na podklade všetkých troch faktorov: údajov o prisatom kliešťovi, príznakov ochorenia a výsledkov pomocných vyšetrení.
»»»»»»»» Prečítajte si aj: 7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami .
Liečba lymskej boreliózy Základom liečby sú antibiotiká. Antibiotické schémy sú pomerne dobre prepracované a v prevažnej väčšine prípadov postačuje ambulantná liečba. Liečba trvá pomerne dlho (týždne).
Dĺžka liečby i druh antibiotika závisí od príznakov, celkového stavu dieťaťa a výsledkov laboratórnych vyšetrení. Pri zaklieštení a odstránení kliešťa doporučujú niektorí lekári vrámci prevencie užiť jednorazovo antibiotikum.
Aby bolo znížené riziko prechodu choroby do neskoršieho – chronického štádia, mala by byť liečba zahájená čo najskôr.
Zaujímavosti o borelióze Aby mohol byť človek infikovaný, predpokladá sa, že je potrebná prítomnosť kliešťa na koži viac ako 24 hodín . Preto každodenná prehliadka tela i odevu na prítomnosť kliešťov môže byť prevenciou vzniku ochorenia. Očkovacie látky pre človeka sú v štádiu výskumu a klinických štúdií, problémom je variabilita a neustála zmena povrchových antigénov borélií najmä v Európe. Prekonaním lymskej boreliózy nevzniká imunita proti borelióze. Je možné sa znovu nakaziť a ochorieť. V oblasti výskytu kliešťa na koži je obvykle malá ranka alebo začervenanie, ktoré je normálnou reakciou na zaklieštenie. Dojčením sa ochorenie na dieťa neprenáša. »»»»»»»» Infikované kliešte, ktoré majú v sebe baktérie alebo vírusy (nakazia sa pri cicaní krvi vtákov, plazov, cicavcov), môže preniesť na človeka nielen lymskú boreliózu, ale aj kliešťovú encefalitídu . Ide o akútne horúčkovité ochorenie, ktoré postihuje centrálny nervový systém a ktoré môže zanechať vážne celoživotné následky, príp. spôsobiť smrť.
Myslite na prevenciu Pri pobyte vonku, najmä v lesnatých a krovinatých miestach, by malo dieťa nosiť:
odev s dlhým rukávom a dlhé nohavice, ponožky, topánky na hlave čiapku a dlhé vlasy ukryté pod ňou. Používajte repelenty (pri deťoch starších ako 2 roky).
Po pobyte vonku dieťa dobre prezrite (najlepšie pri večernom sprchovaní), zamerajte sa na krk, miesto za ušami, v podpazuší a v oblasti slabín. Nezabudnite, kliešť si hľadá teplé miesto s jemnou kožou.
Je potrebné skontrolovať i odev, vzhľadom na možnosť prítomnosti i veľmi malého kliešťa.
Prečítajte si aj: >>> DOMÁCI REPELENT PROTI KlIEŠŤOM. RECEPT, ako si ho vyrobíte doma .
Loading...