10 otázok o osýpkach

redakcia 0

Na východe Slovenska sa šíri najväčšia epidémia osýpok za posledných 20 rokov. Nakazilo sa už takmer 200 ľudí.

Čo sú najčastejšie otázky, ktoré vás zaujímajú o osýpkach?

Shutterstock

 

1. Čo sú osýpky?

Patria medzi najzávažnejšie vírusové ochorenia detského veku. Závažnosť tohto ochorenia je najmä v častých komplikáciách, ako sú zápaly pľúc, zápaly priedušiek, uší a centrálneho nervového systému.

Príčinou je vírus osýpok zo skupiny paramyxovírusov. Inkubačná doba je cca 10 dní. Ochorenie sa začína nádchou, kašľom, zápalom spojiviek a svetloplachosťou. Telesná teplota sa zvyšuje, na sliznici líc vznikajú žltobiele škvrnky s červeným okrajom.

Na vrchole teploty sa objavuje splývavá vyrážka, najprv za ušami, potom na tvári, trupe a končatinách. Do štyroch dní sa rozšíri na celé telo. Postihnuté sú najmä deti do 5 rokov veku. 

Potrebujete viac informácií o osýpkach? Čítajte ďalej.

 

2. Ako sa osýpky prenášajú?

Zdrojom nákazy je chorý človek v počiatočnom štádiu ochorenia (ešte pred objavením sa vyrážky). Ochorenie sa prenáša vzduchom a imunita po prekonaní ochorenia je celoživotná.

3. Môže sa nakaziť aj dospelý človek, ak bol v detstve očkovaný alebo človek, ktorý v detstve prekonal osýpky?

V odbornej literatúre sa uvádza, že imunita po prekonaní osýpok je celoživotná. Očkovanie MMR vakcínou je v prevencii osýpok vysoko účinné. Dve dávky MMR vakcíny zabezpečia približne 97% účinnosť, jedna vakcína približne 93% účinnosť v prevencii osýpok.

Shutterstock

4. Kedy bezodkladne vyhľadať lekára?

Pri nasledovných príznakoch by sa mal ihneď vyhľadať lekár: 

  • neprestávajúca vysoká horúčka,
  • bolesti uší,
  • skrátený dych alebo dýchavičnosť,
  • silné bolesti hlavy,
  • stuhnutý krk,
  • bolesti šije,
  • páliace oči citlivé na svetlo.

5. Aká je aktuálna epidemiologická situácia vo výskyte osýpok v SR?

V súčasnosti (júl 2018) máme v Košickom kraji epidémiu, ktorá na Slovensku nebola posledných 20 rokov. Šírenie prípadov osýpok v Košickom kraji i napriek vykonávaným protiepidemickým opatraniam pokračuje.

Epidemiológovia upozorňujú, že pokles zaočkovanosti pod odporúčanú úroveň (pod 95 %) znamená nedostatočnú kolektívnu ochranu populácie a nemožno vylúčiť návrat a šírenie infekčných ochorení, ktoré sa na Slovensku nevyskytovali vôbec alebo iba ojedinele.

6. Ako a kedy sa očkuje proti osýpkam?

Pravidelné povinné očkovanie detí sa vykonáva podľa aktuálneho očkovacieho kalendára na rok 2018.

V súčasnosti sa na Slovensku používa trivalentná očkovacia látka proti osýpkam, rubeole a mumpsu. Prvá dávka očkovacej látky sa podáva v 15.-18. mesiaci veku dieťaťa a druhá dávka v 11. roku života.

Ak sú dôvody na to, aby sa dieťa zaočkovalo skôr, je možné podať vakcínu už po prvom polroku.

7. Je očkovanie účinné?

Dve dávky MMR vakcíny zabezpečia približne 97 % účinnosť, jedna vakcína približne 93 % účinnosti v prevencii osýpok.

8. Aká je zaočkovanosť na Slovensku?

Posledná kontrola zaočkovanosti detskej populácie bola na Slovensku vykonaná k 31.8.2017. Celoslovenské výsledky zaočkovanosti v rámci pravidelného povinného očkovania detí prekročili hranicu 95 % s výnimkou základného očkovania proti osýpkam, ružienke a mumpsu (MMR) – ročník narodenia 2015, kde celoslovenská zaočkovanosť dosiahla 94,8 %.

Množstvo epidémií osýpok je dôkazom, že vírus tohto ochorenia neustále cirkuluje v populácii.

Shutterstock

9. Aké vedľajšie účinky môže mať očkovanie?

Každý liek, vrátane vakcíny, môže spôsobiť nežiaduce účinky. Po očkovaní často vznikajú tzv. očakávané nežiaduce reakcie ako napr. zvýšená teplota, bolestivosť  a opuch v mieste vpichu, ktoré signalizujú, že imunitný systém organizmu na vakcínu zareagoval.

Ide o reakcie, ktoré zväčša samy odznejú do niekoľkých dní. Výskyt závažnejších reakcií je veľmi zriedkavý. 

10. Ako sa postupuje v prípade, ak rodičia odmietnu dať zaočkovať svoje dieťa?

V prípade ak rodičia bez preukázania závažných zdravotných alebo iných lekárom zdôvodnených prípadov odmietnu povinné očkovanie dieťaťa, dopúšťajú sa priestupku  na  úseku  verejného zdravotníctva.

Zaujíma vás, ako je to presnejšie s pokutami za odmietnutie očkovania?

Lekár je povinný oznámiť každé odmietnutie povinného očkovania. Potom si príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva pozýva zákonných zástupcov dieťaťa na ústne prekonzultovanie priestupku.

Ak ani po tomto pohovore rodičia nesúhlasia s povinným očkovaním ich dieťaťa, situáciu rieši ÚVZ priestupkovým konaním. Rodičom možno uložiť pokutu v súhrnnej výške 331 Eur. 

Spracované s použitím: UVZSR.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár