Seborrhoe

Mária Kopčíková 0

Seborea, seborrhoe alebo seboroická dermatitída je chronické zápalové ochorenie kože detí aj dospelých. Vo väčšine prípadov je etiopatogenéza, teda dôvod problémov, známy len čiastočne.

Čo je seborea

Pojem seborea  vlastne znamená nadmernú tvorbu (a sekréciu) kožného mazu. Používa sa tiež na označenie ošupovania kože vo vlasatej časti hlavy (kapilíciu) bez zjavného zápalu.

U malých detí má charakter mastných, žltkastých šupín, pevne lipnúcich ku spodine (v angličtine „cradle cap“).

Prečo vzniká seborea

Etiopatogenéza – príčina vzniku ochorenia

Lekári uvádzajú, že napriek viacerým novým poznatkom etiopatogenéza seboroickej dermatitídy stále nie je jasná.

Vývody mazových žliaz sa s výnimkou dlaní a chodidiel nachádzajú na celom kožnom povrchu, ale ich hustota a vylučovanie kožného mazu (sebum) je najvyššie v oblasti kapilícia, na tvári, prednej stene hrudníka a chrbte.

Šupinky na hlave bábätka

Mazové žľazy sú aktívne v novorodeneckom a dojčenskom období pod vplyvom materských hormónov, potom sa ich veľkosť rýchlo zmenšuje a produkcia mazu prudko klesá.

Kožný maz má samozrejme svoju úlohu, a tou je ochrana pred ultrafialovým žiarením, pôsobením chemikálií alebo kolonizáciou mikroorganizmami. Pri jeho väčšom vylučovaní však môže dôjsť k problému.

Seboroická dermatitída je častá, postihuje približne 3 % populácie, u detí v prvých mesiacoch života sa pohybuje okolo 10 %, najvyšší výskyt je u novorodencov a dojčiat vo veku do 3 mesiacov.

Ako môžete seboreu spoznať

Základným klinickým prejavom seboroickej dermatitídy je ostro ohraničené ložisko s mastnými šupinkami žltkastej farby na povrchu. U malých detí takéto ložiská nájdete najmä vo vlasatej časti hlavy, podpazuší a okolo pupku.

V prvých mesiacoch života u detí, na len mierne zapálenej koži vo vláskoch, sa tvoria veľké mastné šupiny žltohnedej farby. Tieto na vláskoch často aj uľpievajú. Niektoré deti majú tieto šupiny na malom kúsku kože, iné aj na celej hlave.

Niekedy seborea prejde aj do obočia, na očné viečka, koreň nosa, krk. V podpazuší a v slabinách býva zápal kože (erytém) výraznejší, môže byť prítomné aj mokvanie a tvorba krúst.

Priebeh a liečba seboroickej dermatitídy

Vo väčšine prípadov seboroická dermatitída dojčiat spontánne ustúpi. Len veľmi zriedkavo sa u malých detí vyvíja závažnejšia forma. Príčinou takých vážnejších stavov býva najčastejšie niektorý z primárnych imunodeficientných stavov

Diagnóza seboroickej dermatitídy vychádza z klinického obrazu, histologické vyšetrenie (odber vzorky) sa nerobí vždy –  je potrebné na odlíšenie iných kožných ochorení (napr. psoriázy). V dojčenskom veku je často veľmi ťažko odlíšiť seboroickú a atopickú dermatitídu, a je tiež potrebné vylúčiť kvasinkový pôvod spomenutých ložísk.

Zásadou terapie seboroickej dermatitídy je využitie šetrne pôsobiacich prípravkov na lokálne použitie.

U dojčiat často postačí len mechanické vyčesanie po predchádzajúcom ošetrení detským olejom. Na to dobre poslúži klasický malý hrebienok (nie kefka!). Pri výrazných nánosoch šupín tieto možno odstrániť ošetrovaním vlasatej časti hlavy 5 % kyselinou salicylovou v masťovom základe (tú vám predpíše pediater).

Ťažšie prejavy sa liečia napr. antimykotickými šampónmi, kortikosteroidmi, prípadne ichtyolom.

Domáca liečba seboroickej dermatitídy

Keďže seborea sa môže objaviť aj u detí vyššieho veku, nielen u dojčiat, hľadali sme aj iné, než liekové formy pomoci.

Z iných odporúčaní – ktoré je ale nutné konzultovať s pediatrom vášho dieťaťa, sme našli napr.:

  • Zakomponovať do hlavných jedál olej z čiernych ríbezlí alebo rybí olej. Oba tieto oleje by mali napomôcť hydratovať pokožku.
  • Užívať vitamín B (B komplex) pred alebo po ranajkách. výrazne napomáha k zlepšeniu seboroickej dermatitídy.
  • Vyskúšať použiť k jedlu nejaký antioxidačný doplnok, ktorý obsahuje okolo 50 mg zinku.
  • Zvýšiť príjem vitamínu E.
  • Ak používate šampón proti seboroickej dermatitíde, nechajte ho pôsobiť aspoň 10 minút alebo dlhšie, potom dieťaťu opláchnite hlavu studenou vodou.
  • Naneste zmes 3 kvapiek oleja z cédrového dreva a 2 čajové lyžičky rastlinného oleja na postihnuté miesta.

Dôležité je čo najviac sa vyhýbať kozmetike, ktorá je chemického pôvodu alebo obsahuje látky, ktoré dráždia pokožku, či už hlavy alebo inej časti tela.

Spracované s použitím: solen.sk, kidshealth.org

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Pridaj komentár