Akné u detí

Mária Kopčíková 0

Akné je jedným z najčastejších ochorení kože a najbežnejšie ochorenie v období puberty. Zrejme každý z vás videl mladého človeka, na ktorého tvári sa objavili nevzhľadné červené vriedky.

Zdroj: ingimage.com

U niektorých tínedžerov sa tieto problémy prevalia do masívnej podoby a končia až jazvami na pleti, ktoré sa už odstrániť nedajú, prípadne len veľmi náročným a dlhodobým procesom.

Prečo vlastne vzniká akné

Veľmi často počujeme názor, že akné sa objaví na „znečistenej“ pokožke. Na našej pokožke sa celý deň usádza pot, prach, rôzne nečistoty. To je pravda. Ale príčina vzniku akné je iná. Tou sú mazové žľazy v koži. Počas puberty sa začínajú vo vyššej miere vyplavovať do tela také hormóny (androgény), ktoré aktivizujú mazové žľazy v koži.

Mazová žľaza vytvára olejovitú hmotu, maz, ktorý sa za normálnych okolností vylučuje na povrch pokožky. Pri akné dochádza k poruchám rohovatenia buniek a tie sa z vnútra kože rýchlo odlupujú a zhlukujú. Upchávajú tak póry a maz sa hromadí vo vnútri kože. Zmes mazu a buniek vedie v upchatých póroch k množeniu baktérií, ktoré normálne žijú na pokožke a nazývajú sa Propionibacterium acnes. Ich premnoženie potom vyvolá zápal.

Niekedy sa akné dáva do súvislosti so stravou, ktorú človek prijíma. Je to však mýtus a žiadna potravina nemôže akné ako také vyvolať (čokoláda, fast-food). Je však pravdou, že napr. jedlá s vysokým obsahom jódu môžu už existujúce akné zhoršiť.

Tendencia k vzniku akné je čiastočne dedičná, preto ak rodiča mali alebo majú akné, ich dieťa ho bude mať veľmi pravdepodobne.

zdroj: kidshealth.org

Prejavy akné

Tie sú asi veľmi známe – povrchové kožné lézie, odborne nazývané komedóny. Akné sa vyskytuje na tvári, krku, chrbte, hrudníku, prípadne na ramenách. Medzi tie najzákladnejšie príznaky teda patria:

  • kožná vyrážka alebo lézia na tvári, hrudníku, krku, chrbte alebo v inej oblasti,
  • komedón – je otvorený s čiernou hlavičkou, uzatvorený alebo mikrokomedón, ktorý na koži nie je vidieť. Je to pór upchatý mazom a baktériami,
  • ďalšie prejavy akné na koži nesú rôzne odborné názvy a popisujú závažnosť ochorenia. Viacej si o nich môžete prečítať v tomto článku o diagnostike a liečbe akné.

Liečba akné

Na liečbu akné existuje veľa voľnopredajných krémov, kozmetických prípravkov a samozrejme aj liečiv. Obvykle trvá nejaký čas, kým mladý človek nájde pre seba ten najvhodnejší.

Odborníci upozorňujú na to, že vhodné prípravky na ošetrenie pokožky by mal človek s týmto problémom vyberať v spolupráci s odborníkom – kožným lekárom.

Ak dostanete nejaké lieky na predpis, dokončite liečbu nimi, neprestaňte ich používať, hoci sa vám zdá, že pokožka sa upravila a prejavy akné miznú.

           Dermatovenerologická ambulancia     

v Poliklinike Mlynská dolina.

Odborníci na liečbu akné. 

Dokedy bude/budem mať to akné?

Táto otázka často trápi tínedžerov, ale aj ich rodičov. Odpoveď na ňu však hľadáme tažko. Nikto neviem, ako dlho budú trvať prejavy akné u konkrétneho človeka. Mnoho ľudí, už v dospelom veku, povie, že prejavy akné začali ustupovať „po“ puberty, teda okolo 20. roku života. Iní sa s nám však boria aj v dospelosti.

Nemôžeme zabrániť vzniku akné, ale môžeme ho liečiť a zmieňovať jeho prejavy.

Zmierňovanie prejavov akné

Aby sa prejavy akné neprehlbovali a koža ostala do budúcnosti nepoškodená, je dôležité dodržiavať niekoľko odporúčaní.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár