6 babských rád, aby vás neuštipol hmyz

Marcela Chobotová 1

Je leto a všetci sa snažíme byť s deckami čo najviac niekde na kyslíku – pokiaľ sa dá, tak v prírode. Prináša nám to relax, rozptýlenie, úlet z tých bežných každodenných…. Ale aj pri dovolenkovaní nás môže stretnúť nejaká tá „prírodná“ nepríjemnosť. Napríklad také celkom bežné štipance od hmyzu.

Ak sa už stane, a vaše dieťa pichne včela, osa alebo sršeň, opatrne zoškrabnite žihadlo a potom postihnuté miesto dôkladne umyte. Dôležité je dieťa pozorne sledovať. J e totiž celkom možné, že sa uňho prejavia alergické reakcie: napr. začervenanie pokožky, ktoré sa začína rýchlo šíriť z miesta vpichu, alebo problémy pri dýchaní .

Sledujte alergické reakcie!

Tieto reakcie môžu nastať niekoľko minút po „havárii“, ale kľudne sa môže stať, že sa prejavia až po niekoľkých hodinách. Preto sa nezabudnite čas od času pozorne prizrieť, či sa niečo nedeje.

Ak sa vášmu dieťaťu začne zle dýchať, odvezte ho ihneď na pohotovosť, prípadne volajte pohotovostnú službu. V týchto situáciách ide naozaj o každú sekundu. Pokiaľ máte už skúsenosť s tým, že vaše dieťa reaguje alergicky na pichnutie hmyzom, požiadajte svojho lekára, aby vám predpísal nejaký liek, ktorý by ste dieťaťu v týchto prípadoch mohli ihneď podať.

A čo by sa dalo odporučiť pre tých, čo nemajú chuť absolvovať vyššie spomínané peripetie? Nejaká tá rada sa nájde, aj keď sa nedá vylúčiť, že napriek všetkým našim snahám o prevenciu, si nejaká nevybúrená osa zamieri práve na vás.

1:/ Chemikálie z obchodu a lekárne

  • V obchodoch nájdete množstvo volne predajných repelentov proti hmyzu. Ale pozor. Mnohé z týchto výrobkov môžu vašim deťom uškodiť. Chemické látky, ktoré sú v nich obsiahnuté , sa môžu deťom vstrebať do pokožky v takom množstve, že im môžu spôsobiť otravu, ktorá sa prejavuje bolesťami hlavy a inými zdravotnými problémami.

2:/ Cesnak stále top

  • Naše staré mamky bojovali proti doternému hmyzu cesnakom. Skúste to tiež – či už konzumáciou nejakého toho strúčika – odporúča sa dva x denne a začnite tri dni pred plánovaným výletom do prírody. Ak vám je nepríjemný zápach cesnaku, nahraďte ho cesnakovými kapsulkami, ktoré kúpite v lekárni.

3:/ Béčko hmyz neznáša

  • Vitamín B, pokiaľ sa používa vo forme roztoku perorálne, je veľmi účinných prostriedok proti hmyzu, lebo sa vylučuje pokožkou a hmyz ho jednoducho nemá rád. Podávajte dieťaťu po dobu troch dní pred tým, ako vyrazíte do lesa denne jednu lyžičku B-komplexu v roztoku a pokračujte po celú dobu výletu.

4:/ Hrajte sa s niečím menej nebezpečným

  • Nezabudnite medzi inými rodičovskými „radami“ – čo a ako v prírode, že včely, osy a sršne sa nesmú dráždiť. A na pozorovanie si majú vybrať niečo menej nebezpečné, ako sú hniezda bodavého hmyzu. Skúste napríklad mravcov (ale aj ne tie niekedy pozor).

5:/ Sršne nezabíjajte!

  • Nesnažte sa votrelcov vyhubiť, aj tak sa vám to nepodarí. Sršne nezabíjajte „mucholapkou“ , ani ich neprišliapavajte. Z tela rozpučeného sršňa sa šíri chemická látka, ktorá priláka ďalšie sršne, ktoré sú v okolí a vzbudzuje v nich agresivitu. A je vám to treba?

6:/ Nelákajte ich

  • Parfémy, naparfémované opaľovacie krémy, alebo ligotajúce sa šperky – to všetko vábi hmyz, takže pokiaľ sa chystáte do prírody, urobíte najlepšie, keď tieto prípravky nebudete používať a šperky necháte doma.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár