Skolióza u detí

Mária Kopčíková 0

O tom, čo je to skolióza, na našom webe jeden článok máme. Niečo podrobnejšie a tipy, ako skolióze predísť, vám ponúkame v nasledujúcich riadkoch.

Čo je skolióza

Je to laterálne (bočné) vychýlenie chrbtice nabok. Skolióza je akákoľvek trojrozmerná deformita chrbtice, akejkoľvek etiológie a lokalizácie na chrbtici. V pokročilých štádiách skolióza neovplyvňuje len chrbticu, ale aj vnútorné orgány. V extrémnych prípadoch totiž už na prvý pohľad odstáva jedna z lopatiek a jedno z ramien je vyššie ako druhé, vnútorné orgány sa prispôsobujú novému prostrediu.

Rebrá sa posúvajú a hrudník mení svoj tvar. Orgány sa v stiesnených miestach zmenšujú a naopak v iných miestach chorobne rastú. Skolióza zväčša nebolí, takže býva často podceňovaná.

Stavce našej chrbtice sú schopné nie len udržať stabilitu celého tela, ale pretože sú dostatočne pohyblivé, umožňujú realizovať  žiadaný pohyb. Jeden stavec sa proti susednému pohybuje na medzistavcovej platničke vždy len o určitý stupeň.

Chrbtica je z bočného pohľadu viacnásobne zakrivená, čo niekoľkonásobne zlepšuje jej stabilitu. Podľa niektorých autorov je pevnejšia než oceľová tyč. Uvedené zakrivenie musí byť primerané – menšie i nadmerné zakrivenie je chybné. Zároveň chrbtica chráni miechu a z nej vychádzajúce nervové korene (podľa skoliozaoz.sk).

zdroj: skoliozaoz.sk

Príčiny vzniku skoliózy

Odborníci hovoria, že len 20% skolióz vzniká dôsledkom presne definovaného ochorenia. Príčina zostávajúcich 80 % prípadov je neznáma, sú to tzv. idiopatické skoliózy. Medzi faktory, ktoré môžu mať význam pre vznik skoliózy zaraďujú odborníci:  výšku, pohlavnú zrelosť, genetickú predispozíciu a pohlavie. Vo veľkej miere sa teda objavuje u rýchlo rastúcich dievčat, čo poukazuje na možnú hormonálnu etiológiu.

V školskom veku môže byť častou príčinou vzniku skoliózy nesprávne držanie tela, chybné sedenie, dlhé hrbenie sa za počítačom a preťažovanie chrbtice nesprávnym nosením školskej tašky. Významne sa tiež na vzniku ochorenia podpisuje nedostatok pohybu. Lekári upozorňujú,  že počiatočné štádiá skoliózy ostávajú často opomenuté a neliečené.  Skolióza v ranom štádiu nebolí a niekedy je problém ju podchytiť, preto by rodičia mali pozorovať svoje deti a občas sa zamerať aj na chrbát svojho dieťaťa, keď je vyzlečené. Chrbát treba podľa odborníka pozorovať nielen v stoji zozadu, spredu, zboku, ale aj v predklone, či má ramená, lopatky a panvu v rovnakej výške, či nie je v nerovnováhe hrudná a drieková časť chrbtice. Ak majú rodičia  podozrenie, že niečo nie je v poriadku, mali by potom bezodkladne zobrať dieťa k odborníkovi na konzultáciu. 

Možno pomôže prevencia

Ako prvé by sme mohli prízvukovať pozorovanie detí, aby sa zmeny na chrbtici podchytili čo najskôr. Pozorujte deti nielen doma, ale aj pri športe, pri písaní úloh, hre na klavír, pri jedle …

Súčasná generácia detí a mladých ľudí je dosť usedená. Najmä tých mestských detí. Sedia veľa pri TV, za počítačom, pri úlohách … Mali by sme preto budovať správne návyky na sedenie od začiatku, teda už s malým dieťaťom, keď začína kresliť a určite so školákom, ktorý bude v škole a pri úlohách tráviť niekoľko hodín denne. Pri sedení by chodidlá by mali dočiahnuť na zem, medzi lýtkami a stehnami by mal byť pravý uhol, taktiež medzi stehnami a chrbtom. Pri práci s počítačom by mal byť pravý uhol aj medzi predlaktím a ramenami a dlane by mali byť v rovnakej úrovni ako klávesnica. Okrem klasickej stoličky vhodnej pre dieťa môže pomôcť, ak si občas dieťa k stolu sadne na fitloptu.

Odborníci ďalej pripomínajú, aby sme deti nezaťažovali jednostranne. To sa týka asi najmä nosenia vecí do školy na jednom ramene. Je fajn, pokiaľ aj teenageri nosia funkčný školský batoh na oboch ramenách. Ak je problém sa dohodnúť a dieťa chce používať iný model školskej tašky, vysvetlite mu, prečo je dôležité, aby striedalo ramená, kde tašku nosí. Zároveň takáto taška by mala mať dostatočne široký popruh, aby dieťa nerezala. Jednostranné zaťaženie sa vzťahuje aj na isté typy športov, u nás je to často tenis. Potom je potrebné, aby dieťa posilňovalo aj druhú stranu tela.

Pokiaľ zistíte nejaké drobné zmeny, obráťte sa na odborníka. Liečba závisí od stupňa zlého zakrivenia. Obvykle sa ľahšie prípady riešia liečebnou telesnou výchovou, teda špeciálnymi cvikmi. Sú to zväčša cviky na uvoľnenie a strečing skrátených svalov, posilnenie svalového korzetu, brušného a medzilopatkového svalstva. Odborníci tiež odporúčajú gymnastiku alebo plávanie, byciklovanie, jazdu na koni alebo inline korčuľovanie. Pri vyššom zakrivení sa okrem liečebného telocviku používa ortéza či liečba korzetom.

Vo všeobecnosti sa ako prevencia skoliózy odporúča viac menej celoživotne dodržiavať tieto zásady:

  • Čo najmenej ležať a keď – tak na tvrdej podložke, či matraci.
  • Čo najmenej sedieť bez pohybu a pri sedení dodržiavať vyššie spomenuté pravidlá.
  • Čo najviac sa hýbať. Ak cvičím, stačí málo, ale pravidelne. Aj pri diagnostikovanej skolióze sa netreba prestať hýbať.
  • Nedvíhať veci a ľudí v predklone. Čiže najprv do drepu a späť do stoja sa ťahať stehnami, nie zhrbených chrbátom.
  • Netráviť dlhý čas v predklone, napr. pri práci v záhrade, alebo pri hre na pieskovisku.

Ak teda aj máte doma malého knihomoľa, počítačomoľa a celkovo máte počas pracovného týždňa problém nájsť čas na pohyb, pokúste sa vybrať s dieťaťom nejaký vhodný šport, kde by mohlo chodiť pravidelne a bavil by ho. Hľadajte počas voľných dní nejaké spoločné aktivity, kde sa môžete hýbať ako deti, tak aj dospelí – lebo veď skolióza nie je špecifikom detského veku, môže sa objaviť kedykoľvek.

Spracované s použitím: kidshealth.org, skoliozaoz.sk, solen.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár