Anémia v detskom veku

Mária Kopčíková 3

Už ste to počuli? Otázky nielen zo strany lekárov na povinných prehliadkach, ale aj od rodinných príslušníkov. Má to vaše dieťa dosť železa? Je nejaké bledé. Nie je anemické?

Čo je anémia

Keď som hľadala podklady pre tento článok, zistila som, že anémií je veľa druhov a že to nie je až také jednoduché. V skratke – aby sme pochopili, čo to anémia je, musíme vedieť niečo o dýchaní.

Keď dýchame, naše pľúca prijímajú kyslík a distribuujú ho do celého tela. Distribučnou spoločnosťou v tomto prípade sú červené krvinky. Tie sa tvoria v kostnej dreni. V červených krvinkách sa nachádza krvné farbivo hemoglobín. Ten dodáva kyslík k jednotlivým orgánom v tele. Keď sa zníži počet červených krviniek, klesne aj množstvo hemoglobínu a organizmus môže trpieť nedostatkom kyslíka. O anémii hovoríme aj vtedy, ak je počet červených krviniek normálny, ale obsahujú málo krvného farbiva.

Prečo sa u detí objaví anémia

U človeka sa môže anémia objaviť, ak je:

  • znížená tvorba červených krviniek. Kostná dreň netvorí dostatočné množstvo červených krviniek. Príčinou môže byť vírusové ochorenie, pôsobenie toxínov, ožiarenie, užívanie antibiotík alebo antiepileptík.
  • zvýšený rozpad červených krviniek. Veľmi častá je anémie novorodencov pri nezhode Rh faktora medzi matkou a dieťaťom.  Prejavuje sa hlavne žltačkou.  Normálnym javom je anémia, ktorá sa objavuje asi okolo 3. mesiaca života dieťaťa. Je následkom toho, že červené krvinky z obdobia vnútromaternicového obdobia sú už rozpadnuté, ale vlastná tvorba krviniek z kostnej drene ešte nie je dostatočná. Tento typ anémie sa zvyčajne nelieči, iba ak má dieťa výrazné problémy.
  • zvýšená strata červených krviniek.  Hrozí pri krvácaní, nielen masívnom, ale aj skrytom.
  • anémia z nedostatku  železa. Bez dostatočného príjmu železa kostná dreň neprodukuje toľko červených krviniek, koľko je potrebné. Železo je potrebné na tvorbu krvného farbiva – hemoglobínu. Príčinou anémie tohto typu nemusí byť len nedostatočný príjem potravou, ale aj to, že sa železo vstrebáva v zníženej miere. Je to tak u batoliat, ak pijú nadmerné množstvo kravského mlieka. Môže sa vyskytovať v každom veku, ale najčastejšia je u deti do 2 rokov života. Niekedy ju vidíme u dospievajúcich dievčat s výrazným menštruačným krvácaním, ak zároveň neprijímajú dostatok železa v strave.  

Ako ďalšie príčiny sa uvádzajú: dedičné poruchy (napr. Kosáčiková anémia), poruchy výživy – príjmu vitamínov, infekcie, nádory.

O anémii hovoríme aj vtedy, ak je počet červených krviniek normálny, ale obsahujú málo krvného farbiva – sú ,,prázdne“.

Ako zistím, že moje dieťa možno trpí anémiou

Príznakov je viacero, je treba sledovať dieťa a príznaky si dávať do súvislosti s jeho aktuálnou životnou situáciou (napr. zvýšené vypätie v súvislosti so školou …). Tu je teda sumár možných vodítok:

  • bledá koža a sliznice – bledé pery, očné spojovky, bledé nechtové lôžka.
  • zvýšená únavnosť, závrate, slabá telesná výdrž, dráždivosť, nervozita.
  • porucha prospievania dieťaťa, spomalenie rastu, zníženie telesnej hmotnosti, poruchy svalovej funkcie.
Zdroj: ingimage.com
  • dojča s nedostatkom železa sa môže prejavovať ako zvýšene dráždivé dieťa s nedostatkom záujmu o okolie.
  • u detí školského veku s anémiou bol zistený znížený výkon v škole, zvýšená psychická dráždivosť, nepokoj a vyrušovanie pri vyučovaní. Tieto zmeny pripomínajúľahkú mozgovú dysfunkciu alebo poruchy správania.
  • pri anémii spôsobenej zvýšeným rozpadom červených krviniek, pozorujeme žlté sfarbenie kože, očných bielkov alebo tmavý moč.
  • anémia z nedostatku železa u predškolských detí vedie k zníženiu motorickej aktivity,  zhoršenej pozornosti a problémom v sociálnych kontaktoch.

Diagnostika a liečba anémie

MUDr. Antošová (pediatrička) uvádza, že pri diagnostike anemického ochorenia sa posudzuje:

  • Základ: krvný obraz, vyšetrenie množstva železa v krvi a jeho nosičov, mikroskopické vyšetrenie červených krviniek.
  • Pri podozrení na vrodené anémiu alebo anémiu z poruchy tvorby červených krviniek: elektroforéza hemoglobínu – odhalí dedičné anémie – kosáčikovitá, sférocytózu, talasémiu, vyšetrenie kostnej drene – či je tvorba červených krviniek v norme.

Liečba anémie samozrejme závisí od príčiny jej vzniku. Pri nedostatku železa sa upravuje strava, podávajú sa výživové doplnky s obsahom železa. Ak je problémom nadmerné menštruačné krvácanie, treba konzultovať s gynekológom. Anémia pri infekčnom ochorení nevyžaduje špeciálnu liečbu, vyžaduje sledovanie. Pri vážnych stavoch sa realizuje aj transplantácia kostnej drene.

Ak je potrebná úprava stravy pri anémií z nedostatku železa, vhodné sú aj tieto potraviny. >> >>

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (12 hlasov, priemerne: 3,90 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Komentáre k článku

  1. Informacie v clanku su tak vseobecne, ze nema skoro ziadnu informacnu hodnotu.

    Mohli by ste pridat aj informaciu o nedostatku zeleza z dovodu skoreho odstrihnutia pupocnika a nejake statistiky o pocte anemickych deti rozdelene podla veku.

Pridaj komentár