Suché pery a „vyštípané“ okolo úst

Mária Kopčíková 0

To, že nás v zimnom období štípu pery, že ich máme popraskané a suché, je pomerne normálny jav – najmä keď si nedáme pozor a nejakým spôsobom sa o ne nepostaráme.

U malých detí je tento problém oveľa horší, pretože sa často oblizujú, aby si uľavili od suchého pocitu na perách. Kvapôčky slín na pokožke v zimnom období sú však veľmi škodlivé a detskej pokožke neprospievajú.

ingimage

Zima, vietor, hydratácia, suché pery

To, že v zime vychádzame z vyhriatych budov do studeného vonkajšieho vzduchu, našu pokožku veľmi namáha. Reakciou na tieto zmeny sú suché miesta na pokožke, svrbenie, štípanie, prasklinky či olupovanie pokožky.

Na to, aby pokožka, a to aj tá detská bola v pohode, potrebuje vodu a tuk. Za normálnych okolností voda obsiahnutá vo vzduchu našu pokožku chráni. V zime vlhkosť vzduchu klesá a pokožke táto prirodzená ochrana chýba. Pokožka je viac znečistená a reaguje tak, ako sme už uviedli vyššie.  

Pre pružnosť pokožky je dôležitý tuk. Pod vplyvom zlého, veterného počasia sa môže zmeniť zloženie kožného mazu a pokožka sa stáva prirodzene suchšou. Tuky sú zasa dôležité na zachovanie pružnosti, vláčnosti kože a udržanie vlhkosti.

Podráždenie – začervenanie okolo úst

U nás doma domu hovoríme „vyštípané“ ústa. Suché sú nielen pery, ale aj okolie úst, trocha viacej pod spodnou perou. V diskusiách si mamy často vymieňajú informácie, čo robiť s takýmto podráždením.

foto: M.K.

Začervenanie – podráždenie sa objaví vtedy, ak si dieťa okolie úst oblizuje či „hryzie“ zubami.  Je to dôsledok pôsobenia slín na pokožku. Problematickým prvkom v tomto prípade je slinný enzým amyláza.  

Takéto prejavy sú možné aj v iných súvislostiach – vždy je to o namáhaní a poškodzovaní pokožky – ak dieťa používa cumeľ, po dlhom sprchovaní, kúpaní – najmä v bazénoch, prehnanom používaní kozmetiky, ktorá odmasťuje pokožku.

Ošetrovanie pokožky na tvári v chladnom počasí

Detská pokožka má síce mierne odlišnú štruktúru od pokožky dospelého, no aj deti potrebujú podobnú starostlivosť ako my:

  • pravidelne pokožku premasťujte,
  • „nečvachtajte“ dieťa zbytočne vo vode,
  • dbajte na pitný režim dieťaťa,
  • kontrolujte vlhkosť vzduchu v byte či dome.

Pokiaľ máte malé dieťa, ktoré ešte nechodí do žiadnej inštitúcie, odsledujete ho pomerne jednoducho a budete za ním v kritickej situácii poškodenia pokožky behať s vodou či pomádou na pery.

U väčších detí je problém, pretože si musia sami ustriehnuť, aby si pery neoblizovali, aby si ich premasťovali viac razy v priebehu dňa (áno, krém do školskej tašky musíte strčiť vy a prízvukovať a opakovať, že si má dieťa onú tubičku vybrať po každej hodine a ústa namazať – snáď aspoň raz tak urobí :-)).

V rámci ošetrovania pokožky nezabudnite ani na dočasne zvýšený prísun vitamínov – A, B, C, E. Najlepšie v strave, no prechodne možno aj vo forme výživových doplnkov.

Krémy či pomády na pery?

Sú ich plné obchody. Ako si z nich vybrať? Viac menej by sme v jesennom a zimnom období bez nejakého obľúbeného krémiku či pomády na pery nemali vychádzať z domu.

Pri prevencii zrejme postačí obyčajný jelení loj, pomády rôzneho druhu či klasika – modrá Indulona.

Pokiaľ sa objaví problém s popraskanými perami, či okolím úst, môžete aj u detí skúsiť tieto tipy:

  • Infadolan, Calciová masť – sú liečivá, voľno predajné v lekárni. Infadolan obsahuje vosk, vazelínu a lanolín a pôsobí veľmi hojivo.
  • ABCDerm Péri-Oral –  zameriava sa priamo na dôvod podráždenia – amylázu, a to vďaka zložke, ktorá obsahuje protienzymatickú účinnú látku: Amylpriv®.
  • Aloe Lips s jojobou – obsahuje niekoľko voskov, jojobový olej, alantoín.
  • Neutrogena Norwegian Formula Intense Repair Lip Balm – svojim zložením robí pery veľmi rýchlo vláčne. Často krát sa tento produkt objavoval v radách mamín rôznych diskusiách pri téme, ako uľaviť uboleným ústočkám detí.

Pomoc vysušeným ústam z domácich zdrojov

ingimage
  • Pite a dávajte deťom piť dostatok tekutín – najmä voda čistí náš organizmus a je to pre pleť spoľahlivý liek.
  • Hoci je zima a je slnečný deň – použite nejaký ochranný prostriedok proti slnku. UV lúče môžu poškodiť citlivú časť pokožky okolo úst.
  • Použite popučený banán – na vysušené miesta, každý deň na 15 minút.
  • Vyskúšajte terapiu jogurtom – jogurt je prirodzený zvlhčovať, preniká do pórov a robí pokožku jemnejšou. Môžete pridať popučené jahody alebo avokádo – to obohatí vlhkosť pokožky okolo úst.
  • Urobte medový „zábal“ – postihnuté miesta na pokožke potrite medom a nechajte aspoň 20 minút pôsobiť. Dávajte pozor, aby vám deti medtík nezlízali skôr! 🙂
  • Masírujte pokožku – aj na perách a okolo úst. Podporíte tak cirkuláciu krvi a spevníte pery. Zároveň tak odstránite suchú šupinky z pokožky. Masírovať ale treba veľmi jemne, prípadne túto časť pokožky raz do dňa jemne prejsť jemnou zubnou kefkou.

Spracované s použitím: aloevera-produkty.sk, newhealthguide.org, solen.sk, bioderma.com, boiron.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (12 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Pridaj komentár