Soor, žabka, múčnivka

MUDr. Zuzana Pitoňáková 3

Pomerne často sa u novorodencov a detí v prvom polroku života vyskytuje kvasinková infekcia v ústach, takzvaný soor, žabka alebo múčnivka. Rizikovou skupinou sú novorodenci s nízkou pôrodnou hmotnosťou alebo nezrelosťou.

Shutterstock

Kandidová infekcia v detských ústach

Ochorenie sa prejaví ako biely povlak na jazyku, na vnútornej strane líc a perí. Niektoré deti nemajú problémy, niektoré majú problémy pri saní, nakoľko toto plesňové ochorenie  vyvoláva  bolesť v ústočkách. Aj keď sú na soor náchylnejšie skôr deti vyživované formulami (umelým mliekom), pleseň sa nevyhýba ani dojčeným deťom. Dojčené deti môžu dostať infekciu od matky. Buď počas pôrodu, ale hlavne vtedy, ak sú bradavky poškodené – červené a dopraskané.

Ochorenie sa často spája aj s plienkovou dermatitídou, ktorú zapríčiňuje rovnaká huba – Candida albicans. Candida albicans je parazitická kvasinka, ktorá osídľuje črevá (10 – 15 % črevnej mikroflóry), kožu, ústa, pohlavné orgány. Táto kvasinka žije za normálnych podmienok v rovnováhe s ostatnými baktériami (napr. acidophilus a bifidobaktérie) a kvasinkami v ľudskom organizme.
Za určitých podmienok sa však množí a zpôsobuje infekciu známu ako kandidóza. Ak sa vyskytuje v ústach hovoríme jej soor (žabka, múčnivka).

Príznaky kvasinkovej infekcie

Shutterstock
  • biele alebo krémovožlté škvrny na ústach, ďasnách, mäkkom podnebí a jazyku (pozor je možná zámena so zbytkami mliečka v ústach),
  • dieťa je nepokojné, plačlivé,
  • odmieta potravu.

Liečba sooru

  • Niekedy stačí zmena prostredia v ústočkách a soor vymizne spontánne.
  • Častokrát je vhodné vytieranie ústočiek roztokom sódy bikarbóny.
  • Roztoky s protiplesňovými (antimykotickými) účinkami – tieto lieky sú len na predpis.
  • Pri vážnejších stavoch  sa podávajú celkové antimykotiká.

Svoje kroky by ste mali vždy konzultovať s vašim pediatrom. Neliečená resp. nesprávne liečená kandidóza by sa mohla nekontrolovane rozšíriť.

Liečený soor by mal do týždňa vymiznúť.

Prevencia kandidy

  • Ak dojčíte, nezabudnite na hygienu prsných bradaviek, ak sú navyše poškodené – červené, či dopraskané dbajte o ich správne ošetrovanie.
  • Dieťaťu  dôkladne vyvárajte cumlíky, tomu, ktoré prešlo na „umelú“ výživu vyvárajte poctivo fľaše – desaťminútový var bezpečne odstráni kandidy (teplota na ich usmrtenie  je 100 °C).
  • Ak dojčíte, vyhýbajte sa sladkostiam, pretože kandide sa darí v nadbytku cukru. Obmedzte potravu obsahujúcu kvasinky a vyskúšajte protikvasinkovú diétu.

protikvasinkovej diéte si viac prečítajte tu.

Ilustračné foto: www.doctorfungus.org

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (16 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Mile mamicky, mozno pomoze aj moja skusenost, pretoze, ja som sa nikde o nasom pripade nedocitala. Moja malinka mala tiez zabku od druheho mesiaca a nie a nie zmiznut i ked sme nastevovali pediatricku a riadili sa jej radami, aj „babskymi“ radami, nic nezaberalo vyse mesiaca. Az nakoniec som skusila nepouzivat prsne tampony do podprsenky pre dojciace zeny a zabka uplne ustupila. Tampony som pouzivala viacerych znaciek, nebolo to jednou konkretnou. Tak ak, Vam nahodou nic nezabera, tak ako nam, mozno to bude takymito vedlajsimi faktormi. Pekny dnik vsetkym.

  2. Prekvapilo ma, ze v clanku sa nespomina ze pri dojcenych detoch sa treba naraz venovat matke aj dietatu, lebo pri prelieceni len jedneho z nich moze lahko dojst k opatovnej nakaze a kvasinkova infekcia prsnikov je dost bolestiva a casto je pricinou predcasneho odstavenia babatka.

    Pre tie co vedia po anglicky moze byt informativny tento letak:

    http://www.breastfeedingnetwork.org.uk/pdfs/BfN_Thrush_leaflet_Feb_2009.pdf

    (autorkou letaku je farmaceutka ktora pracuje pre jednu z charit na podporu dojcenia v Britanii, letak je urceny ako pre matky tak aj pre zdravotnickych pracovnikov, ktori su v Britanii casto slabo informovani o dojceni)

Pridaj komentár