Bude nosiť strojček na zuby

MUDr. Zuzana Pitoňáková 19

Prednedávnom som absolvovala so všetkými tromi deťmi pravidelnú polročnú zubnú prehliadku. Pani „zubárnička“ ako hovorí náš Janko, nás potešila – zdravé zuby, žiadne kazy až na… až na najstaršieho, ktorému sa už zo všetkých strán tlačia zuby trvalé a v malej puse na to nemajú najvhodnejšie podmienky.

Verdikt znel jasne:

strojček na zuby a s ním aj papierik s odporučením na ortodontické vyšetrenie.

Priznám sa, že ma to neveľmi potešilo a skúšala som všakovakými otázkami vylúdiť od zubárky, že to ešte až tak nesúri a že sa to možno upraví samé a že to vlastne až tak nevadí. Nestalo sa.

A tak ostala zodpovednosť na mne. A keďže som alibista a nechcem, aby mi to niekto (napríklad môj syn) časom vyčítal, že som niečo zanedbala, mohla urobiť a neurobila, o pár dní sme navštívili čeľustnú ortopedičku.

Preto vám ponúkam zopár užitočných informácií, aby ste ich mali, keď bude strojček na zuby pre vaše deti náhodou aktuálnou záležitosťou.

Foto: Ingimage.com

 

Rovné zuby iba módny trend ?

Ortodontickou odchýlkou (krivými zubami) trpí viac ako polovica našich detí, ale u jednej tretiny je táto odchýlka natoľko závažná, že vyžaduje čeľustno-ortopedickú liečbu.

Liečbou by sa malo dosiahnuť správne postavenie zubov.

Tým sa zlepší vzhľad dotyčného, žuvanie, umožní sa správna výslovnosť a najmä sa predĺži životnosť zubov.

Neliečená závažná ortodontická odchýlka je pre človeka komplikáciou na celý život.

Zvyšuje kazivosť zubov, sú častejšie ochorenia ústnej sliznice, parodontu a čeľustného kĺbu, v dospelosti sú horšie podmienky pre úpravu chrupu v prípade straty zubov.

Podmienkou úspešného priebehu liečby je dobrá spolupráca lekára, dieťaťa a rodičov.

Malý pacient si závažnosť a dôsledky svojej odchýlky neuvedomuje, začne mu prekážať až v období dospievania, kedy už môže byť na úspešnú liečbu neskoro, je navyše nákladnejšia a náročnejšia pre dieťa.

Niekedy je potrebné znížiť počet trvalých zubov – niektoré vytrhnúť. K tomuto rozhodnutiu pristupuje odborník po dôkladnom vyšetrení a kompletnej analýze rontgenových snímkov.

Foto: Ingimage.com

Bežný postup

  1. Na základe odporučenia detského zubného lekára navštívite s dieťaťom čeľustno-ortopedickú ambulanciu.
  2. Pravdepodobne bude tento lekár potrebovať na celkové zhodnotenie pomerov v dutine ústnej rentgenové snímky, z ktorých vie vyzistiť, ako bude prebiehať rast nielen zubov, ale i hornej a dolnej čeľuste.
  3. Bude nasledovať séria asi troch sedení v krátkom časovom odstupe, kde lekár urobí dieťaťu otlačky zubov, otlačky zhryzu, odskúšanie strojčeka.
  4. Potom bude dieťa chodiť na pravidelné kontroly, kde lekár overuje účinnosť liečby a aparát upravuje, až jedného dňa bude potrebné strojček vymeniť za druhý alebo sa liečba bude môcť zdarne ukončiť. Čo môže trvať 1- 4 roky.
  5. Snímací aparát

    Snímací aparát je účinný len keď sa nosí celú noc a časť dňa. V ústach musí byť dlhšie ako mimo ústa (teda viac ako 12 hodín denne).

    Aparát treba vkladať do úst každý večer a na každú noc.

    Pri niektorých odchýlkach je treba nosiť aparát stále (aj cez deň), vyberá sa len počas jedla, telesnej výchovy a čistenia zubov. Možno je to spočiatku nepríjemné, ale dieťa si na to rýchlo zvykne.

    Platí pravidlo, čím menšie dieťa (cca 8 rokov), tým ľahšie si zvykne. Aparát by malo nosiť aj 2-3 hodiny cez deň (napríklad počas učenia, čítania knihy, či sledovania televízie). Vždy pred vložením aparátu do úst treba vyčistiť nos, aby mohlo dieťa nosom voľne dýchať.

    Starostlivosť o strojček

    Čistí sa zubnou kefkou a pastou každý deň, vždy po vybratí z úst. V čase, keď je aparát mimo úst, má byť uložený vo vode.

    Je dôležité dbať o hygienu nielen aparátiku, ale celej ústnej dutiny. Zuby si treba čistiť aspoň 2 krát denne. Pričom čistenie zubov by malo trvať aspoň 3 minúty.

    Aparátik si dieťa vyberá z úst ťahom za drôtené spony, ktoré ho pridržujú pri zadných zuboch, nie za drôtené prvky na predných zuboch, ani za jemné perká.

    Skrutku je potrebné udržovať čistú, pred každým otočením na ňu kvapnúť kvapku stolového oleja. Otáčať ňou v intervaloch, ktoré určil lekár.

    Akonáhle aparát tlačí, alebo je poškodený, je potrebné ozvať sa lekárovi. Ak prístroj nesedí alebo ho dieťa nenosí čo i len niekoľko dní, je celá predchádzajúca snaha a námaha zbytočná. Odchýlka sa vracia.

    Liečbu nieje vhodné svojvoľne ukončiť predčasne, hoci sa zdá, že sú už zuby rovné. Úprava totiž nemusí byť trvalá.

    Čeľustno-ortopedická liečba je veľmi náročná pre dieťa aj pre blízke okolie, ale výsledok za to stojí.

    Dôležité upozornenie!

    Ak svojvoľne ukončíte liečbu alebo prestanete chodiť s dieťaťom na pravidelné kontroly, môže vás lekár zo zákona z liečby vylúčiť a po prerušenej liečbe ďalšie ošetrenie už poisťovňa nehradí ( čo nieje zanedbateľná čiastka).

     

    Pevný aparát

    Je určený pre ťažšie odchýlky a pre vyšší vek. Liečba je pre dieťa oveľa náročnejšia ako liečba aparátmi snímateľnými, hlavne v oblasti udržovania ústnej hygieny a stravovania.

    Pevný aparát sa skladá z kovových krúžkov (so zámkami) nasadených na zuby alebo zo zámkov prilepených na sklovinu zubov, ďalej z drôtov (oblúkov), ktoré sa k zámkom priväzujú jemnými drôtenými ligatúrami.

    Podľa potreby sa pridávajú gumené ťahy, vonkajšie ťahy, poprípade snímacie aparáty.

    Pri poškodení oblúka, uvoľnení zámku alebo keď drôt tlačí do ďasna, treba navštíviť lekára, inak môže aparát škodiť.

    Čo sa týka stravovania je dobré obmedziť sladkosti, vynechať pukance, karamel, perníky, lepivé cukríky, žuvačky a čokoládu. Taktiež je dobré vyvarovať sa všetkých tvrdých jedál, nejesť kôrky, tvrdé mäso, tvrdú zeleninu a všetko si krájať na malé kúsky.

    Náklady

    Liečba je vo väčšine prípadov sčasti hradená poisťovňou, preto je potrebné rátať s nákladmi, kedy postupne platíte za odtlačky a následne za vyhotovenie strojčeka . (Cena závisí od prípadu a poisťovne, treba však počítať s približne 150-200 eurami na začiatok).

    Vychádzajúc z dostupných informácií, len v ťažkých prípadoch hradí všetky náklady zdravotná poisťovňa.

    Tak teda rovným zubom zdar! Nech nás teší, že okrem toho, že bude mať naše dieťa rovné zuby a zdravý chrup naučí sa udržovať hygienu a aj čo-to o sebaovládaní a trpezlivosti. Vraj to stojí za to, tak uvidíme…

    Ak máte viac informácií o tejto téme, napíšte nám, napríklad tu v Komentároch.

  • spracované s použitím materiálov MUDr. Gabriely Alexandrovej.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (22 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dobrý deň, chcem sa opýtať dcérka chodí pravidelne na prevent. prehliadky má 7 rokov a krivé predné už svoje zuby.No nemá všetky stále má aj mliečne. Ja sa chcem opýtať kedy je vhodné ísť na úpravu chrupu keď sa už nvyastené všetky zuby alebo začať aj vtedy keď sú ešte mliečne? Ďakujem.

  2. Mam 11 A stredu mi budu davat fixacny nosila som nocny 2 roky a nepomohlo mi nic Evil Cry odporucila mi zubarka teda ten fixacny ale nev iete kolko bi priblizne stal???? Dakuje. Za pdpoved Cool Mr. Green

  3. Náš starší syn má našťastie zuby zdravé, ale tiež ich mal dosť krivé. My sme pred rokmi spravili chybu, že sme sa nechali nahovoriť na strojček pred tým, kým mal kompletný trvalý chrup. Jasné, že ako mliečne zuby postupne vypadávali, strojček prestal sedieť. Tak sme museli dať urobiť nový, čo boli peniaze navyše. Keď si však toto odmyslím, som rada, že sme to absolvovali. Keď som si porovnala pôvodný odtlačok so súčasným, bol to obrovský rozdiel. Okrem toho sa syn medzitým dostal do veku, kedy chce „dobre vyzerať“ – pekný zdravý úsmev mu k tomu len pomôže zwinker

  4. Ahojte. Mám 16 a zubárka mi odporučila strojček, lebo mám strašne krivé spodné zuby. Horné až tak nie, len mám veliký predkus. Ortodontka mi povedala že strojček pri mojom „postihnutí“ by som mala okolo 4 rokov…

    Nie je to nejak veľa? A pritom tolko investicii… Koľko by ma to mohlo asi tak vyjsť? Je pravda že by som dala do toho cez 1000 eur, keby mám ten strojček až do 20 rokov?

  5. Ahojte, chcela by som sa poradiť. smile (neviem či mi tu ešte niekto odpiše…bo sú tu dosť staré komenty ale neva) big green takže, boli sme aj s maminou u zubára a spýtali sme sa ho či mi treba strojček na zuby, a on povedal že hej. Poslal nás na čelustné a tam práve ideme zajtra, trocha sa aj bojím ale stojí mi to možno za to! tak prečo nie. smile chcem sa opýtať že kolko by asi takýto strojček stál kebyže ho mám aj hore aj dole a približne 2 roky? Uhradí to aj poisťovňa? Ďakujem za odpoved smile smile

  6. Moja spoluziacka mala krive zuby a dala si strojcek ked prisla do skoly,hned cez prestavku sa jej kazdy pytal ze mas strojcek aj ja chcem. big green O 7-8 mesiacov jej zubar/ka dal/a dole . Povedala som ze usmej sa , usmiala sa 😀 a ja som jej povedala ze:Katka,rovne zuby este nemas mala si si ho tam nechat dlhsie,no vazne ked ma niekto strojcek tak by ho mal mat tolko aby mal rovne zuby.Strojcek mali 2 spoluziacky a nikto sa im nesmial len sa vipytovali aky je pekny.. moja dalsia spoluziacka bude mat tiez strojcek a moc sa nan tesi nevie sa dockat, 😀 aj ja som sa rozhodla ze chcem strojcek aby som mala pekne zuby ako vo filmoch krasne rovne biele to je kazneho sen. big green A ten kto chce mat tiez strojcek nebojte sa, nehambite sa , smelo do toho ! 😀

  7. DOBRY DEN.chela by som sa spytat.Nosim pevny aparat uz 3 roky a budu mi to davat dole. Potom to ma nahradit nieaky snimaci aparat ma sluzit na to aby sa tie zuby po 3rokoch zase neposunuly alebo este davaju z vnutornej strany zubobov drotiky neviete mi poratit ktore je lepsie pre zuby dakujem

  8. Dobrý den mám 15 rokov a nemám až tak krivé zuby ale mne už strašne vadia,ked okolo nich prejdem jazykom a nemám ich rovné… ale rodičia nechcú isť so mnou na strojček,ževraj je to dráhé a že ja ho nepotrebujem,že nemám krivé zuby..,no to vlastne len otec hovorí,ale mama by aj suhlasila zo strojčekom .. neviem ako ich mám oboch presvedčiť,že strojček chcem nosiť .. a bude to moc dráhe?? .. za odpoved a radu dakujem.

  9. Dobrý deň . Mám „trvalý“ strojček . Zubárka mi tam dala spružinku alebo niečo také . Mne ked som si čistila zuby trochu uvolnelo . Začalo mi to visteť dole ako to tam mam zastrčiť naspať ? Povedala mi že si to mam jazykom zatlačit ale moc to nepomaha . Dala som si to tak hore a zatial mi to drzí ale je to niako divne . Ako to má byť ?

  10. cawte ja mam16 a mam nosit nocny strojcek ale nenosim ho lekarka mi powedala, ze mi moze dat fixny mam si ho dat?? oplati sa to??

  11. Dobry den,

    nasa dcera ma 8 rokov a zubny ortodontista jej zistil zuzenu vrchnu celust. Hornu jednotku trvalu ma vonku, druhu jednotku este nie, ale ide jej krivo. Chcem sa spytat, ci uz v tomto veku treba riesit situaciu strojcekom, a ked tak akym, alebo este mame cas, kym sa prerezu trvale zuby, min. jednotky a dvojky hore a az potom zacat so strojeckom ?

    Dakujem za info.

    1. Ano, aj v tomto veku sa zacina so strojcekom. Zalezi od toho aka je vizia, ze sa stav u dietata normalizuje. To zubari-ortodonti vedia urcit na zaklade specialne zhotovenych rentgenovych snimkov a vysetrenim dietata. V tomto veku sa vacsinou odporuca „nocny“ strojcek, ktory sa pocas dna moze vyberat. Ale…, radsej sa poradte s odbornikom.

  12. Dobrý deň.Ja mám pevný aparát už 2 mesiace.Mám 14.Odporúčam zubky sa začali vyrovnávať.Ja mám všeobecnu zdravotnú u doktora som platila 3500 sk za horný.Čaká ma aj dolný strojček.

  13. Vďaka za užitočné informácie, o 6 mesiacov aj nás čaká pevný aparát. Nikto z našej rodiny nikdy nenosil ani len ten vyberací, takže nemáme absolútne nijaké praktické skúsenosti. Rada sa teda aj v diskusii dozviem praktické skúsenosti, cenu, odporúčania… atď.

Pridaj komentár