Zápal stredného ucha – Otitis media acuta

MUDr. Silvia Javorková 6

Pod zápalom stredného ucha všeobecne rozumieme akútne ochorenie spôsobované väčšinou baktériami (streptokoky, pneumokoky, stafylokoky, haemophillus influenzae), zriedkavejšie vírusmi, ktoré sa najčastejšie objavuje v dojčenskom a detskom veku.

Priebeh závisí vo veľkej miere od obranyschopnosti organizmu a samozrejme od virulencie vyvolávateľa – schopnosti mikroorganizmu spôsobiť ochorenie.

Všeobecné informácie

Stredné ucho je dutina vyplnená vzduchom, ktorá je od vonkajšieho zvukovodu oddelená bubienkovou blanou.

Stredné ucho obsahuje tri sluchové kostičky: kladivko, nákovku a strmienok, ktoré slúžia na prenos zvukových vĺn.

Eustachovou trubicou (Tuba auditiva Eustachii) je stredné ucho spojené s nosohltanom, a tým je zabezpečené vyrovnávanie tlaku vzduchu medzi stredným uchom a atmosferickým tlakom vzduchu.

Počas „prechladnutia“ môžu zárodky z nosa prejsť cez Eustachovu trubicu do stredného ucha a vyvolať tam zápal. Častejšie postihnuté bývajú dojčatá a malé deti, pretože ich Eustachova trubica je ešte veľmi krátka. Aj obmedzenie dýchania nosom napr. polypmi zvyšuje riziko otitídy, pretože v takých prípadoch zvyčajne nefunguje ideálne zabezpečenie stredného ucha vzduchom, a tak je podporovaná infekcia.

Príčiny zápalu stredného ucha

Akútny zápal stredného ucha vzniká spravidla vzostupnou infekciou z oblasti nosohltana počas infekcie horných dýchacích ciest. Pri existujúcom defekte alebo pri zranení ušného bubienka môžu vniknúť zárodky priamo z vonkajšieho zvukovodu. Možné je aj zavlečenie vírusov alebo baktérií krvou, hematogénnym šírením, v rámci základného ochorenia.

Symptómy zápalu stredného ucha

Akútny zápal stredného ucha väčšinou začína:

  • náhlymi pulzujúcimi bolesťami v jednom alebo v oboch ušiach,
  • šumom v uchu a
  • horúčkou,
  • hlávkový výbežok (kostený výbežok za uchom) je citlivý na tlak.

Ďalšími symptómami je pocit choroby, nedoslýchavosť a bolesti hlavy.

Čím je dieťa mladšie, tým častejšie sú celkové príznaky choroby, pričom lokálne príznaky z postihnutia ucha, ako siahanie si rukou k postihnutému uchu, otáčanie hlavy na chorú stranu a zväčšenie lymfatických uzlín za uchom, môžu celkom chýbať.

Postihnuté dojčatá sú nepokojné, plačlivé, zle pijú, môžu vracať a môžu si častejšie siahať na ucho. U chorých dojčiat sa musí všeobecne myslieť na možnú otitídu.

V priebehu zápalu stredného ucha môže dôjsť k samovoľnej perforácii – prederaveniu bubienkovej blany, čo sa prejaví hnisavým výtokom z ucha a náhlej úľave od bolestí uší. Pri správnej a účinnej liečbe k samovoľnému prederaveniu bubienkovej blany nedôjde.

Komplikácie zápalu stredného ucha

Komplikácie môžu vzniknúť počas samotného ochorenia alebo po jeho zdanlivom vyliečení. Po dvoch týždňoch by mal byť akútny zápal stredného ucha úplne vyliečený. Ak to tak nie je, existuje riziko, že sa zápal rozšíril na hlávkový výbežok (mastoid).

Mastoitída 

Odborník hovorí o mastoiditíde, pri ktorej dochádza k hnisavému zápalu tejto kosti vyplnenej dutinkami so vzduchom.

Prejaví sa znovuobjavením alebo zosilnením bolesti ucha, výtokom z ucha, opuchom za ušnicou a odstávaním ušnice.

Ak nenasleduje zodpovedajúca liečba, môže sa tento zápal v okolí ďalej rozširovať a viesť k zápalu mozgových blán, ochrnutiam tvárového alebo očného svalstva v dôsledku zápalu nervu, alebo k závratom a vracaniu v dôsledku zápalu vnútorného ucha (= labyrintitída).

Chronický zápal stredného ucha

Predovšetkým pri obmedzenom dýchaní nosom, napr. kvôli „polypom“, kedy dochádza aj k zlému zásobovaniu stredného ucha vzduchom, môže byť následkom chronický zápal stredného ucha. Nepríjemnými symptómami sú zhoršenie sluchu, šum v ušiach, pretrvávajúca sekrécia z ucha a bujnenie zapáleného granulačného tkaniva (= cholesteatóm).

Diagnóza zápalu stredného ucha

Podozrenie na zápal stredného ucha vyplýva z popísaných ťažkostí a diagnóza sa potvrdzuje kontrolou ušného bubienka ušným zrkadielkom, čiže takzvanou otoskopiou. Typickými znakmi sú sčervenanie a vyklenutie ušného bubienka. Popritom môže byť bubienok zhrubnutý, alebo možno rozpoznať tvorenie pľuzgierikov, resp. miesto perforácie s vylučovaným sekrétom.

Terapia zápalu stredného ucha

Liečba antibiotikami je základom už pri podozrení na bakteriálnu infekciu.

Nosové kvapky na odpuchnutie sliznice podporujú odtekanie sekrétu a prevzdušnenie stredného ucha.

Ušné kvapky nie sú naproti tomu účinné, pretože nezasiahnu stredné ucho! Slúžia iba ako podporná liečba.

Liečenie ucha teplom zmierňuje ťažkosti.

Pri vyklenutom, napätom ušnom bubienku alebo pri začínajúcich komplikáciách je nutné operatívne prederavenie ušného bubienka – paracentéza.

Defekt ušného bubienka

v rámci akútnej otitis media sa väčšinou zahojí spontánne.

Chronický zápal stredného ucha, v najhoršom prípade cholesteatóm, si často vyžaduje operáciu, čiže plastiku bubienka – tympanoplastika. Ľahšie formy môžu byť liečené aj tradične antibiotikami, ušnými kvapkami alebo ušnými výplachmi, resp. paracentézou.

Ak je však už rozvinutá mastoiditída, tak je potrebná neodkladná operácia s odstránením zapálenej kosti.

Profylaxia zápalu stredného ucha

Obmedzené dýchanie nosom, napr. kvôli „polypom“, ktoré podporuje zápal stredného ucha, by malo byť odstránené. Okrem toho sa riziko mastoiditídy, ktorá sa v strednej Európe vyskytuje našťastie iba veľmi zriedkavo, značne znižuje adekvátnou antibiotickou terapiou otitídy media.

Prognóza zápalu stredného ucha

Pri včasnom začatí s terapiou odznievajú ťažkosti v priebehu niekoľkých dní a akútny zápal stredného ucha sa vo väčšine prípadov celkom vylieči.

Hlavne zmeny spojené s obmedzeným dýchaním nosom, ktoré nie sú včas rozpoznané a odstránené, môžu byť následkom chronického zápalu stredného ucha a môžu viesť k nahluchlosti a šumu v ušiach. V tomto prípade môže byť nutná aj operácia. Mastoiditída je nebezpečnou komplikáciou, ktorá sa však pri včasnej operácii rovnako zahojí bez následných poškodení.

Zdroje: Buchanec J., Vademékum pediatra, 2001

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (24 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Na chronický zápal stredného ucha môžem odporučiť Bactoral, obsahuje bakteriálny kmeň Streptococcus salivarius K12 , ktorá dokáže zabiť baktérie ktoré spôsobujú tento zápal.

  2. Magdalena,

     

    vyskúšaj Wobenzym, sú to prírodné enzými a sú určené priamo ako podpora liečby antibiotikami, s tým ale že ich môžeš brať aj keď doberieš antibiotiká a vďaka tomu sa ti ochorenie nevrati. Tiež pomôžu pri liečbe zápalu stredného ucha a zároveň posilnia aj imunitu, aby si to znova neschytala. CHoď k lekárovi a opýtaj sa na to. My ho podľa potreby užívame celá rodina.

  3. Dakujem za prehladne zhrnutie. len mi tam chyba ešte jedna poznamka. Po vylieceni akutneho zapalu nezabudnite dať dieťaťu vyšetrit sluch. pretoze bohuzial moze sa stat kvoli tekutie v uchu, aj ked uz sterilnej, pri zvacsenych nosnych madliach ciastocne nahluchle, alebo hluche…

  4. Dobrý ďeň.Včera večer som čistila 2,5r synovi uška a tyčinka bola od krvi.Berieme lieky lebo ma kašel a zastavenú nadchu.V noci ho chytil zachvat plaču,ale zaspal potom aj keď už som bola oblečena na pohotovosť.Dnes dobre uško si nechyta ale mne sa neda naň ani pozrieť.Neviem či mám isť na pohotovosť alebo tam mal nejaku chrastičku .Teplotu nema

  5. ahojky. mne sa znovu vratil zapal stredneho ucha.

    pred dvomi tyzdnami som bola na pohotovosti a tam mi dali antibiotika a citila som sa o mnoho lepsie, ako som prisla k usnemu do vtedy bolo dobre, pokial som mala lieky.

    ale teraz sa citim tak isto ako na zaciatku.

    MAM OBROVSKE BOLESTI V UCHU A Z UCHA MI VYTEKA TEKUTINA. MAM OBROVSKY STRACH. MAM 19 a doma rocnu dcerku. neviem si rady ci to nemôze odomna dostat.

    PROSIM POMôZTE MI.

Pridaj komentár