Vyšetrenie sluchu u novorodencov

MUDr. M. Rybnikárová 0

Keď sa narodí bábätko, v nemocnici počas prvých dní života robia ultrazvukové vyšetrenie mozgu, srdiečka a obličiek, aby sa okamžite zistili možné závažné ochorenia.

V našich nemocniciach – o čom ste mnohé určite ešte nepočuli – sa tiež robí skríningové – preventívne vyšetrenie sluchu u novorodencov. Je to objektívna vyšetrovacia metóda na zistenie trvalej poruchy sluchu, vyšetrenie sa nazýva

vysetrenie sluchu, akusticke emisie
Zdroj: nemjbc.cz

OAE- otoakustické emisie

S dlhodobo používanými neobjektívnymi metódami sa zachytávali len hluché deti, približne vo veku 2,5 roka. Pre správny a zdravý psychický vývoj dieťaťa je nevyhnuté odhaliť a liečiť dieťa s obojstrannou poruchou sluchu už do 1. roku života a tým minimalizovať vplyv sluchového poškodenia na ďalší vývoj dieťaťa, porušený vývoj reči.

Princíp vyšetrenia OAE 

Otoakustické emisie sú vlastne zvuky produkované kochleou (slimák uložený vo vnútornom uchu), ktoré sa dajú objektívne zaznamenať malým mikrofónom uloženým vo vonkajšom zvukovode. Zaznamenať sa dajú len vtedy, ak je prah sluchu normálny – teda zdravý alebo len mierne zhoršený. Jednoducho vždy keď je vybavenie uška v poriadku.

Ako sa vyšetrenie robí

Čo je najdôležitejšie – samotné vyšetrenie je nebolestivé. V našej nemocnici FNsP Ružinov sa vyšetrujú všetci novorodenci približne 4. deň po narodení. Meranie sa robí pomocou mäkkej sondy, ktorá sa zvukotesne umiestni vo vonkajšom zvukovode, v samotnej sonde je umiestnený mikrofon, ktorý sníma zvuky. Výsledkom vyšetrenia je graf – viditeľné zaznamenanie zvukov.

Počas vyšetrenia je potrebné, aby bolo bábätko pokojné, najlepšie je keď spinká. Pred vyšetrením nie je nutná žiadna príprava, je dobre, ak je bábätko prebalené a nakŕmené. 

V prípade, že pri prvom vyšetrení sú OAE obojstranne prítomné, dieťa je zdravé. Ak sa pri prvom vyšetrení nezaznamenajú, nič sa nedeje a vyšetrenie sa zopakuje asi o mesiac (môže byť prítomný zvyšok plodovej vody v ušku, prípadne ušný maz). Ak aj pri ďalšom vyšetrení OAE nezaznamenáme, môže ísť o ľahkú poruchu sluchu alebo až o hluchotu. Potom nastupujú ďalšie vyšetrenia na spresnenie poruchy sluchu.

Toto vyšetrenie sa robí u všetkých novonarodených detičiek bez výnimky, ale obzvlášť veľký význam má toto vyšetrenie u rizikových novorodencov, medzi ktorých zaraďujeme kriesené deti, pri hyperbilirubinémii, pri pozitívnej rodinnej anamnéze – hluchoty v rodine, po prekonaní rubeoly matkou počas gravidity.

OAE sa dajú vyšetriť prakticky v každom veku, ale ako bolo vyššie povedané pri vyšetrení sa vyžaduje úplný pokoj, takže samotné vyšetrenie takého 8 mesačného dieťatka je o to ťažšie. Ak však má mamina nejaké pochybnosti alebo v jej pôrodnici sa OAE nerobia, môže sa telefonicky objednať aj staršie dieťatko u nás v Ružinove, na tel.č.02/48 234 719. 

Prečítajte si viac o kochleárnom implantáte.

Naše sestričky na audiometrii sú ochotné vyšetriť každé dieťatko – napr. novorodencov z iných nemocníc, alebo aj u starších detí, ktoré doteraz neboli vyšetrené a maminám sa niečo nezdá.

A ešte na doplnenie – v súčasnosti ak sa zistia opakovane negatívne OAE, dieťatko sa pošle na ďalšie vyšetrenie – volá sa BERA /tiež nebolestivé/, ak toto vyšetrenie definitívne potvrdí trvalú obojstrannú hluchotu, dieťatko sa zaradí do programu kochleárnej implantácie. Táto operácia umožní deťom počutie a samozrejme normálny rečový aj psychický vývoj. 

MUDr. M. Rybnikárová, ORL kl. NsP Ružinov

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 2,60 z 5)
Loading...

Pridaj komentár