Nepodceňujme „obyčajný“ zápal stredného ucha

Katarína Gudiaková (ts) 0

Z pohľadu mnohých rodičov bežná detská choroba – zápal stredného ucha (otitída), môže odštartovať veľmi vážne komplikácie. Aj keď sa začína ako obyčajné vírusové ochorenie, môže byť vstupnou bránou dokonca pre zápal mozgových blán, zápal pľúc, kostí či život ohrozujúce krvné infekcie. Stačí, aby do hry vstúpili pneumokoky. Práve proti nim je účinná nová pneumokoková vakcína spoločnosti GSK, ktorá zároveň pomáha chrániť aj pred samotným zápalom stredného ucha.

Deti mladšie ako tri roky ešte nemajú dostatočne vyvinuté anatomické usporiadanie, ich sluchová trubica je takmer horizontálna a navyše – v tomto veku strávia viac času v ležiacej polohe. Zápal stredného ucha u nich často vzniká z obyčajnej nádchy.

„Otitídy sú u detí pomerne časté, polovica detí prekoná do troch rokov života aspoň raz zápal stredného ucha. Vyvolávajú ho tri základné baktérie, no pre deti sú najnebezpečnejšie pneumokoky, keďže na mnohé už dnes antibiotiká nezaberajú, a tak vlastne nemáme čím liečiť. Pritom práve pneumokoky spôsobujú až približne 50% komplikácií pri tomto detskom ochorení,“ hovorí prof. MUDr. Janka Jakubíková, CSc., prednostka Detskej ORL kliniky Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave.

Baktérie pneumokokov, hemofilov a moraxely sa u mnohých ľudí bežne nachádzajú v lymfoepitelovom tkanive nosohltanu, teda v nosnej mandli. Keď dieťa ochorie, napríklad na nádchu, tieto baktérie sa môžu zaktivizovať a vznikne bakteriálny zápal. „Podľa jednej štúdie, ktorú sme robili na Slovensku, až 40% zdravých detí má v tomto tkanive pneumokoka  a hemofila. Keď dieťa dostane vírusovú nádchu, tá oslabí organizmus a vzápätí môže spustiť bakteriálnu infekciu,“ pripomína prof. MUDr. Janka Jakubíková, CSc.. Nádchy sa pomerne ľahko zbavíme, stačia na to kvapky do nosa a pár dní pokoja. Horšie je to však pri pneumokokoch, na ktoré už antibiotiká často vôbec nezaberajú. Sliznica postihnutého miesta začne nabobtnávať, stredné ucho je vyplnené hnisavým zápalom, ktorý sa navyše v tele ďalej šíri. Môže sa to skončiť až životu nebezpečným zápalom kostí, mozgových blán či vážnou krvnou infekciou.

Dieťa s nádchou a s bolesťami ucha musíme vziať k špecialistovi ORL (ušno – nosno – krčný), ktorý vie, ako postupovať ďalej. Je totiž nevyhnutné odobrať vzorky, podľa ktorých sa dá identifikovať, čo je pôvodcom ochorenia. Ak sa jedná o závažný bakteriálny a najmä pneumokokový zápal, nemocnici sa nevyhneme – najmä preto, že takýmto deťom musia pri otitídach vložiť do ucha malú ventilačnú trubičku, ktorá pomôže dostať hnis z ucha. Doba hospitalizácie je 7 až 10 dní.

Práve pred týmto môže deti ochrániť nová vakcína spoločnosti GSK, ktorá vďaka svojmu inovatívnemu zloženiu dokáže predchádzať nielen invazívnym pneumokokovým ochoreniam, ale ochráni až tretinu detí pred zápalom stredného ucha, ktoré vyvolávajú aj iné baktérie. Vakcína bude dostupná v jednotlivých európskych krajinách vrátane Slovenska už od apríla 2009.

Poznámky:

Nový typ vakcíny spoločnosti GSK je pneumokoková konjugovaná vakcína, ktorá obsahuje 10 rôznych pneumokokových reťazcov Streptococcus pneumoniae. Z nich osem je napojených na nový proteínový nosič ‘D’ odvodený z druhého najväčšieho patogénu a spúšťača komplikácií pri otitídach pre deti – Haemophilus influenzae.

Ilustračné foto: internet

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
Loading...

Pridaj komentár