Lietanie a detské uši

Mária Kopčíková 2

Pokiaľ ste už niekedy leteli v lietadle, zrejme ste zažili ten zvláštny pocit pri vzlietaní. Pre deti je to ešte zvláštnejšie, niekedy až desivé. Tento zvláštny pocit je zapríčinený zmenou tlaku v priestore okolo ušného bubienka.

Sú ľudia, ktorí práve kvôli tomuto nepríjemnému pocitu majú z lietania strach, dokonca sa obávajú poškodenia sluchu. Toto je však neodôvodnená obava.

Zdroj: ingimage.com

Zmena tlaku a dôsledok pre uši

Osobné lietadlá lietajú väčšinou vo výške 9 až 12 km nad morom a tlak vo vnútri lietadla je regulovaný na tlak zodpovedajúci výške 1950 m.n.m. Efekt zmeny tlaku je najmä na stredné ucho.

Dutina stredného ucha je za normálnych okolností vyplnená vzduchom rovnakého tlaku ako je tlak okolitého vzduchu. Vzduch sa do tejto časti ucha dostane napr. pri prehĺtaní alebo zívaní, kedy sa Eustachova trubica (ktorá je spojnicou medzi zadnou časťou nosa a ucha) otvorí. Vtedy vzduch nasatý ústnou alebo nosnou dutinou prejde do vnútorného ucha a vyrovná tam tlak.

V detskom veku je však Eustachova trubica príliš úzka a nemusí pracovať úplne efektívne. Najmä ak dieťa malo (má) infekciu a môže z nej ostať zvyšok hlienu, ktorý Eustachovu trubicu upcháva.

Čo sa deje s tlakom v ušiach

Tesne po štarte lietadla tlak v kabíne mierne klesne. Tento jav zvyčajne nespôsobuje v strednom uchu problém, pretože tlak vzduchu je vyšší a môže vyjsť Eustachovou trubicou, podobne ako pri vypustení vzduchu z detského balónika. Problém s vyrovnávaním tlaku v strednom uchu môže nastať pri pristávaní lietadla. Počas pristávania je tlak v strednom uchu nižší ako tlak v kabíne a Eustachova trubica sa môže zablokovať. Ak tlak nie je vyrovnávaný, tak tlačí na ušný bubienok a spôsobuje bolesť. Preto bábätká plačú napr. pri pristávaní, keď tlak vzduchu v kabíne narastá (lietadlo sa blíži k zemi, tlak sa zvyšuje).

Zdroj: ingimage.com

Rodičia sa často obávajú, že tieto zmeny tlaku môžu ich deťom poškodiť sluch. Ušný bubienok je však dosť silná membrána, ktorú takáto malá zmena tlaku len tak ľahko nezničí.

Bolesť, ktorú deti môžu pociťovať, je len dočasná a nemala by znamenať žiadne ďalšie problémy. Pokiaľ má dieťa ušnú infekciu, lekár vám môže navrhnúť, aby ste odložili let, kým sa daný problém nevyrieši, aby ste dieťa nevystavovali zbytočnej bolesti.

Niekoľko tipov, ako sa vysporiadať so zmenou tlaku

Ak sa jedná o malé dieťatko, ktoré je dojčené, je dobré ho pri pristávaní a vzlietaní dojčiť. Väčším deťom dajte cmúľať cukrík, prípadne ukáže dieťaťu, ako má „naschvál“ zívať.

Neváhajte a prečítajte si aj o iných tipoch, ako sa vysporiadať so zmenou tlaku v ušiach počas letu.

Ak sa aj napriek opatrenia u dieťaťa bolesť uší objaví a pretrvávala by dlhší čas (niekoľko hodín), podávajte mu lieky na zmiernenie bolesti (postupujte podľa návodu na užívanie). A v prípade, že by bolesť neustupovala, vyhľadajte lekársku pomoc.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Komentáre k článku

  1. zuzu ked toto čítam tak mi z toho rozum zastáva. Neviem keby všetci začali ignorovať „hlupe pravidla“, napr. ten pilot čo viedol to lietadlo… Mimochodom keby prišli turbulencie a Adelku by si drzala v naruci a nie priputanu tak by si nebuchala hlavu o sedadlo pred tebou ale o skrinku nad tebou v lepsom pripade v horsom by lietala po celej kabine.

  2. „Dieťa pri vzlietani a pristavani dojcite“- Minuly rok sme leteli na Malorku a presne podla podobnych clankov som vedela, ze mam moju rocnu Adelku pri vzlietani a pristavani dojcit. Aj som zacala, ale prisla za mnou letuska, ze dieta mi musi sediet na kolenach otocene dopredu. Posluchla som a ked odisla otocila som si ju a dojcila. Ked sme vsak leteli spat, dcerka mi pri dojceni zaspala, prislo pristavanie a znova letuska, aby som si ju posadila. Tak po 1. chcela som dojcit a po 2. moje babatko spalo. Jednoducho som letuske povedala, ze si ju neposadim, lebo chem dojcit a okrem toho malicka spi (aj pocas spanku obcas pila). Zacala prednaska o tom, ze porusujem letovy poriadok a bla bla bla… Manzel sa mi smial, ze ma na najblizsej zastavke vylozia =) Letuska si zavolala na pomoc stewarda, ze pani si nechce posadit dieta. Chlapik prisiel, skontroloval, ci ju mam priputanu o svoj pas a povedal, ze to je v poriadku a pekne aj s letuskou odisiel. Neviem, ci som len ja mala stastie na taku iniciativnu letusku a ci sa toto nariadenie poctivo dodrzuje, ale podla mna je taketo pravidlo v letovom poriadku uplna hlupost. Nech mi niekto vysvetli, preco by malo dieta sediet(keby som mala mesacne babo so sebou tak ako ho posadim???). V lietadle je malo miesta. Keby som svoju Adelku mala posadenu na kolenach a pride nejaka silnejsia turbulencia, tak prve co sa stane, ze si otrieska hlavicku o sedadlo pred nami. Ked lezi v mojom naruci tak ju mozem dojcit a pri nejakych turbulenciach ju rukami uchranim pred narazom o sedadlo. Takze, mamicky nenechajte sa odradit a bojujte za to, co je pre vase deticky najlepsie bez ohladu na hlupe pravidla, ktore pisal asi niekto, kto deti videl asi iba z lietadla… Jedine, ze by mi niekto vysvetlil jeho vyznam… ja som sa to snazila dlho pochopit, ale na ziadny logicky argument, preco musi dieta sediet otocene dopredu som neprisla!

Pridaj komentár