Aby vám plavecké ucho nepokazilo dovolenku

Mária Kopčíková 1

Plavecké ucho nie je plavec začiatočník, ktorý sa vám pripletie do tempa, ani žiadny špeciálny plavecký štýl.

„Plavecké ucho“ je pomerne bežný problém, ktorý sa objavuje v čase kúpaliskovej sezóny. Ide o infekciu zvukovodu, ktorá je zapríčinená preniknutím vody a baktérií v nej do ucha pri plávaní a kúpaní sa.

Infekcia zvukovodu, diagnoza
Shutterstock

Infekcia zvukovodu – plavecké ucho

Táto infekcia sa najčastejšie objavuje počas leta u detí, pretože veľa času trávia vo vode, na kúpaliskách, či v jazerách.

Nie je to ochorenie spôsobené nachladením, ale tým, že baktérie a plesne prenikajú do zvukovodu a zapríčiňujú ochorenie jemnej kože v ňom.

Ide o začervenanie kože s opuchom a značnou bolesťou. Môže byť sprevádzané teplotami či vytekajúcim hnisom, ktorý sprevádza úporné svrbenie.

Čo spôsobuje infekciu zvukovodu

To, čo spôsobuje toto ochorenie, sú kvasinkovité mikroorganizmy alebo vláknité huby. Z kvasiniek sú najčastejšími pôvodcami  Candida albicans a Candida parapsilosis.

Zdroj nákazy môže byť voda v uchu, vyplachovanie ušného kanála, nadmerná tvorba mazu, ale aj poranenie v oblasti ušného kanála (k čomu tiež môže dôjsť počas hrátok pri vode).

Na problém „plaveckého ucha“ sa sťažujú najčastejšie deti a dospelí, ktorí plávajú v bazénoch, či prírodných vodách, kde je voda nejakým spôsobom kontaminovaná.

Infekcia sa najčastejšie objavuje v letných mesiacoch, v čase dovoleniek. Je preto dôležité pokúsiť sa držať uši v suchu, používať plavecké čiapky alebo vhodné štuple do uší.

Shutterstock

Prejavy „plaveckého ucha“ a diagnostika

Už sme spomenuli, ako sa tento problém prejavuje. Postihnutí ohlasujú svrbenie, začervenanie, bolesť, výtok, pocit „zaľahnutia“ v uchu.

Na základe týchto subjektívnych obtiaží sa potom aj ochorenie diagnostiku. Odborný lekár by mal v rámci diagnostiky vyšetriť ucho otoskopom a okolie ucha pohmatom. Následne odobrať vzorky na kultiváciu. Potom je možné stanoviť liečbu.

K bakteriálnej infekcii v uchu sa totiž môže pridať aj mykotická (plesňová) infekcia a je dôležité zistiť, čo všetko sa v uchu nachádza – ako problematické a podľa toho použiť lieky na odstránenie problému.

Domáca liečba plaveckého ucha

Samozrejme, že aj v tomto prípade je vhodné konzultovať ochorenie s odborným – ORL – lekárom.

Ešte pred jeho návštevou však môžete doma aplikovať ušné kvapky a lieky na tlmenie bolesti. Tie je vhodné si so sebou zabaliť aj do dovolenkovej lekárničky. 

Čo by mala obsahovať dovolenková lekárnička?

Prevencia plaveckého ucha

Existuje niekoľko odporúčaní, ako sa problému plaveckého ucha vyhnúť:

  • Pri plávaní používať zátky do uší,
  • Po plávaní jemne vysušte zvukovod a zľahka vytrite bórovou vodou alebo ušnými kvapkami,
  • Neplávajte v znečistenej alebo špinavej vode (o kvalite vôd určených na kúpanie na Slovensku sa dočítate na stránke Úradu verejného zdravotníctva),
Shutterstock
  • Po sprchovaní si uši poriadne vysušte, nakloňte hlavu nabok a jemne potiahnite ušnicu, aby voda vytiekla preč,
  • Obmedzte používanie tampónov na čistenie uší a ušných sprejov,
  • V plaveckej sezóne pravidelne na pokožku zvukovodu používajte napr. olivový olej,
  • Do dovolenkovej lekárničky si pribaľte ušné kvapky a lieky proti bolesti.

U detí treba byť o to opatrnejší, že ich zvukovody sú kratšie, ako u nás dospelých a infekcia prenikne do uška skôr.

Teda všetky uvedené preventívne opatrenia robte dôsledne, kontrolujte deti, aj tie väčšie, aby ste sa problémom s uškami vyhli a užili si pokojnú plaveckú sezónu.

Spracované s použitím: orlvalentova.cz, hpl.sk, kidshealth.org.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Spätné upozornenie: Voda v uchu - DetskeChoroby

Pridaj komentár