Kochleárny implantát

Mgr. Silvia Hovorková 0

Kochleárny implantát je elektronické zariadenie, ktoré sa líši od načúvacieho prístroja. Namiesto toho, aby zosilňoval zvuky ako tradičný načúvací prístroj, implantát priamo stimuluje pomocou elektrického signálu sluchový nerv, ktorý vedie zvuk z kochlei do mozgu. Implantát nedokáže vyliečiť poškodený sluch – nie je to transplantát. Je to sofistikovaná technológia, ktorá bola vytvorená s cieľom poskytnúť informácie o zvuku vo forme elektrických impulzov ľuďom, ktorí majú minimálny alebo žiaden úžitok z tradičných načúvacích aparátov.

Ide o ľudí (aj deti), ktorí majú ťažkú poruchu sluchu až hluchotu. Pri tak závažnej poruche sluchu prinášajú naslúchacie aparáty malý úžitok, pretože ich úlohou je síce zosilniť zvuk, avšak kochlea nie je schopná tento zvuk spracovať. Kochleárny implantát môže v niektorých prípadoch zlepšiť schopnosť rozoznávať reč sluchom viac, ako načúvací prístroj, pretože obchádza poškodený orgán počutia (kochleu) a priamo pomocou voperovaných elektród stimuluje sluchový nerv. Efekt je však u rozličných detí rozdielny.

Ako funguje kochleárny implantát

Ako sme sa už zmienili v úvode, kochleárny implantát sa výrazne líši od načúvacieho aparátu, ktorý zosilňuje zvuky. Kochleárny implantát kompenzuje (nahradzuje) poškodené alebo nefungujúce časti vnútorného ucha.

U počujúceho človeka premieňajú komplikované časti vnútorného ucha zvukové vlny na elektrické impulzy. Tieto impulzy sú potom posielané do mozgu, kde ich počujúci človek rozozná ako zvuk. Kochleárny implantát funguje na podobnom princípe. Interné aj externé časti implantátu spolupracujú tak, aby zmenili zvuk na elektrické signály, ktoré sú potom posielané k sluchovému nervu.

Najprv zachytí zvuk mikrofón, odkiaľ sa signál prenesie pomocou káblika k rečovému procesoru. Rečový procesor filtruje, analyzuje a premieňa zvuk na digitálny kód, ktorý je odoslaný do vysielacej cievky a odtiaľ pomocou elektromagnetických vĺn prenesený cez kožu do prijímača. Vnútorný prijímač prenesie signál k elektródam, ktoré sú umiestnené vo vnútri kochlei, pričom počet elektród sa môže líšiť. Elektródy obchádzajú poškodené časti kochlei a posielajú maličké elektrické impulzy priamo k sluchovému nervu. Sluchový nerv nesie elektrické signály k mozgu, kde sú nakoniec interpretované ako zvuk. Tento proces nastáva tak rýchlo, že človek počuje reč a iné zvuky bez pozorovateľného omeškania.

Počutie cez implantát znie inak ako normálne počutie, ale napriek tomu umožňuje niektorým osobám, aby boli schopné komunikovať orálne, prípadne hovoriť cez telefón.

Ak chcete vidieť ako funguje kochleárny implantát, pozrite si nasledujúce zaujímavé video.

Pokiaľ vás zaujímajú ďalšie informácie o kochleárnom implantáte – pre koho je určený, jeho riziká a obmedzenia, čítajte tu alebo na www.infosluch.sk. 

 


Mohlo by vás zaujímať: Lekár o misii na Haiti

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár