Ako uvoľniť upchaté dutiny

Mária Kopčíková 0

Zápal prínosových dutín najčastejšie postihuje čeľustné a čelové dutiny, preto sa deti pri ohlasovaní príznakov ochorenia zvyknú sťažovať, že ich bolí hlava, či dokonca zúbky. My dospelí už vieme, že dieťa má upchaté dutiny a skúšame rôzne spôsoby, ako ich uvoľniť.

V článku nájdete:

dutiny, hlieny sopel
ingimage

Ako sa zbaviť upchatého nosa, ako uvoľniť dutiny?

Najlepšie tak, aby sme sa vyhli nepríjemnej sinusitíde. A uľavili aj dieťatku, ktoré sa s upchatými dutinami trápi?

Pri zápale prínosových dutín sa deti zvyknú sťažovať na boľavý krk, môžu huhňavo rozprávať, mať miernu miernu teplotu.

Tá môže vďaka čajíkovaniu, oddychu a poobednému spánku pomerne rýchlo odznieť, ale čo ak dutiny máme plné neporiadku, ktorý nechce ísť von?

Nos a prínosové dutiny – sínusy

Nos je akousi filtráciou nášho organizmu. Dýchanie cez nos by malo zabezpečiť, že riasinky, ktoré sa nachádzajú na nosnej sliznici, dostatočne odfiltrujú všetky nežiaduce mikroorganizmy a my neochorieme.

Prínosové alebo vedľajšie nosové dutiny sú dutinky ohraničené nosovými a ďalšími tvárovými kosťami. Nachádza sa v nich aj hlien – máme ho nielen v nose, ale aj v hrdle, ústach, na slizniciach, v tráviacom trakte… a jeho úlohou je nás chrániť pred chorobami, prachom a pod., s ktorými sa dostaneme každý deň do kontaktu.

Normálny hlien je priehľadný, vodnatý. Avšak niekedy sa sliznica v nose môže zapáliť a dutiny sa vyplnia hlienom, ktorý nevie odtekať cez úzke, 1–3 mm široké kanáliky, ktorými sú prínosové dutiny spojené s nosovou dutinou. Hlien, ktorý sa tam hromadí a dieťa ho nevie vysmrkať, je skvelým prostredím na množenie baktérií. Najmä u detí nastávajú komplikácie, ak sú dutiny upchaté neustále.

»»»»»» Prečítajte si aj: 9 druhov soplíka podľa farby.

Prínosové dutiny, zdroj: kidshealth.org

Zápal prínosových dutín (sinusitída) môže byť

  • akútny,
  • chronický (príznaky trvajú nad 8 týždňov) alebo
  • recidivujúci (opakuje sa štyrikrát ročne).

Pri liečbe ide najmä o úľavu od bolesti, potlačenie infekcie a obnovenie priechodu v úzkych kanálikoch, ktoré spájajú prínosové dutiny s nosom.

Ako uvoľniť hlien z dutín

V domácich podmienkach je samozrejme najlepšie pokúšať sa riešiť tento problém už pri prvých signáloch ochorenia.

Keď začína nádcha, dieťa ohlasuje bolesti hlavy (často pri zmene polohy, pri predklone, pri vstávaní z lôžka …), keď v noci počujeme, že dieťa „funí“ – no pri smrkaní z nosa nejde prakticky nič.

Nádcha okrem nosných ťažkostí spôsobuje u detí aj nepokoj, zlý spánok, poruchy prijímania potravy (zhoršenie nosného dýchania – dieťa nevie prehĺtať).

dutiny, hlieny, sople
ingimage

10 tipov: Odporúčania na uvoľnenie dutín

 1. Na dutiny teplo

  • Zahrievať, držať dieťa v teple, použiť teplé obklady na čielko, na dutiny. Odporúča sa suché teplo – nahriaty uterák, nahriaty vankúšik s čerešňovými kôstkami.
  • Na nahrievanie oblasti dutín môžete efektívne použiť solux, biolampu alebo gélový nahrievací vankúšik.

2. Piť veľa tekutín

  • bylinkové čaje, Vincentku, vodu – dieťaťu ich treba ponúkať neustále.
  • Z čajov môžete okrem tradičného lipového, šípkového alebo materinodúškového použiť aj Sladovku hladkoplodú, Dúšku tymiánovú  alebo Echinaceu purpurovú.
  • Dobre funguje čaj z cibule, anízu, zázvoru (zázvor je dost ostrý, najmä keď ho uvaríte z čerstvého koreňa. Niektoré maminy ho preto maskujú do jablkovo-hruškového kompótu, alebo ho dajú vyvariť len malý kúsok do hovädzieho vývaru).

3. Dutiny naparujte

  • naparujte nad hrncom s horúcou vodou alebo použite parný inhalátor (google vám ich ponúkne aj pod názvom tvárová sauna).
  • Do vody môžete pridať: soľ, rozmarín, tymián, škoricu, harmanček, eukalyptus alebo borovicu. To všetko buď ako sušenú či čerstvú bylinku, alebo vo forme éterického oleja.

4. Dutiny masírujte

  • vždy pomôže, ak dieťaťu budete masírovať oblasť okolo nosa, čelo, najlepšie nahriatymi rukami,
  • na masírovanie môžete použiť niekoľko kvapiek za studena lisovaného oleja s pridaním kvapky vhodného éterického oleja.

5. Preplachujte nos

  • ak to dieťa zvládne – aspoň dvakrát do dňa, prepláchnite nos čistou vodou, alebo Vincentkou.
  • Na tento účel sa používa aj niekoľko voľnorpedajných kvapiek do nosa – Sterimar, Mar plus, Libenar.

6. Aby odpuchol nos

  • použite kvapky do nosa – na spľasnutie opuchu nosovej sliznice,
  • na trhu ich je veľmi veľa, no treba mať na pamäti možný návyk na tieto produkty a používať ich veľmi sporadicky a len krátky čas (Nasivin, Otrivin, Olynth – podľa vekovej kategórie dieťaťa).

7. Hlieny treba skvapalniť

  • pomôcť si môžete sirupmi na skvapaľňovanie hlienov – v ponuke lekární je ich viacero, niektoré na lekársky predpis, tie obsahujú tzv. pseudoefedrin (Trifed, Panadol plus grip).
  • Na výber máte ale aj z bylinných prípravkov – sem patrí napr. Sirup zo sladkého drievka, Nasivin Sinus, Sinupret).

8. Natierajte hrudník

  • na uvoľnenie dutín pomáha aj natieranie oblasti hrudníka eukalyptovou masťou – výpary z maste pomáhajú spriechodniť aj dutiny (ja eukalyptový balzam vo veľmi malom množstve mažem aj na čelo).

9. Základ: vedieť smrkať

  • Časté vysmrkanie hlienov – dieťatko je vhodné primäť k tomu, aby nos čistilo aj týmto spôsobom.
  • Problém vzniká vtedy, keď si dieťa nevie vyfúkať nos a zo zápalu horných dýchacích ciest (nádcha, zvýšený hlien) sa vyvinie akútny zápal priedušiek.
  • Najmenším bábätkám čistíme nos odsávačkou, ale staršie deti by to mali zvládnuť aj bez nej. 
  • Naučte ich správne smrkať: najprv vyfúkame poriadne jednu nosovú dierku (jeden výdych), potom druhú nosovú dierku (druhý výdych), počas jedného výdychu nestriedame obidve dierky, nerobíme „prehadzovačku.“
  • Dobré je tiež dieťa naučiť napríklad na kanvičkovanie, aby si zvyklo robiť nosovú hygienu.

»»»»» Prečítajte si aj: Je soplík príznakom koronavírusu?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (72 hlasov, priemerne: 3,90 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár