Ach, tá nádcha (2. časť)

Mgr. Dagmar Mozolová 1

Ako sa pred prechladnutím brániť

Zvlhčujte vzduch. Vlhkosť vzduchu v byte/dome má byť medzi 50-60 %. Investujte do zvlhčovača vzduchu a do prístroja na meranie vlhkosti. Vzduch zvlhčujú aj izbové rastliny.

Otužujte sa. Pobyt na čerstvom vzduchu v každom počasí je vhodným spôsobom, ako privyknúť organizmus na zmeny teploty. Platí to aj pre maličké detičky. Pre dospelých je vynikajúca aj studená sprcha.

Vyhýbajte sa miestam, kde je veľa ľudí.

Konzumujte čerstvú zeleninu a ovocie a hodnotnú stravu. Osvedčený recept MUDr. Bukovského na každý deň na posilnenie imunitného systému počas celého roka:

  • 1 strúčik cesnaku (účinné látky: allicín, selén)
  • 2 citrusy (účinné látky: vitamín C, rutín, karotenoidy, limonény, monoterpény, flavonoidy, glukaráty, vláknina, draslík)
  • 3 jablká (účinné látky: vitamín C, salicyláty, pigmenty, fenolové kyseliny, vláknina, draslík)
  • 4 lyžice ovsených vločiek (účinné látky: vitamíny skupiny B, železo, vláknina, horčík, lignany, fenolové kyseliny, fytoestrogény)
  • 5 orechov (účinné látky: vitamíny E a A, nenasýtené mastné kyseliny, arginín, kyselina elagová, vláknina, meď, železo, horčík)
  • štart = šálku zeleniny (účinné látky: lykopén, luteíny a iné karotenoidy, izotiokyanáty, indoly, flavonoidy, kyselina listová a iné vitamíny, minerály, vláknina)

    Umývajte si často ruky. Keďže sa podvedome dotýkame nosa a úst aj trikrát za hodinu, umývanie rúk je namieste.

    Pite dostatok tekutín. Dospelý – 3 litre denne, deťom dávame piť vždy vtedy, keď pijeme my. Dvojročné dieťa by malo vypiť 3-6 pohárov vody (čaju, riedeného džúsu) za deň, 2-14 ročné 4-8 pohárov. Dojčené dieťa prijíma dostatok tekutín v materskom mlieku, voda ani čaj nie sú potrebné.

    Preplachujte si nos prírodnými prostriedkami, napr. osolenou vodou či Vincentkou, na trhu sú rôzne prípravky, informujte sa v lekárni.

    S deťmi, najmä staršími, choďte pravidelne na plaváreň. Niektorí pediatri odporúčajú aj parnú saunu (ale len pre staršie detičky).

    Stretávajte sa len so zdravými ľuďmi. Ak má prísť návšteva, treba si overiť, či nie sú chorí, čo i len prechladnutí. Ak áno, lepšie je dohodnúť sa na inom termíne stretnutia.

    Aromaterapia
    Jednou z vhodných foriem, ktorá pomôže predchádzať prechladnutiu či pomáhať už po jeho prepuknutí, je aj aromaterapia. Najčastejšie používame aromalampy, do nich vložíme sviečku, do mištičky do vody nakvapkáme olej. Vôňa zahalí celú miestnosť. Aromatické molekuly vstúpia do nosa, odtiaľ k čuchovému orgánu a do dýchacieho ústrojenstva. Aktivujú schopnosť samoliečby. Pri nádche sú najvhodnejšie: eukalyptus guľatoplodý (najúčinnejší pri všetkých dýchacích problémoch), mäta pieporná (používa sa na inhaláciu pri nádche, zápaloch hrtanu a priedušiek) a gáfrovník lekársky (vhodný pri bronchitíde, chrípke i prechladnutí).

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Vazena redakcia,

     

    Som rad, ze ste uverejnili tento clanok o prevencii pred nadchou. V sucasnosti sa totiz medicina ubera smerom liecenie chemickymi liekmi, namiesto prevencie a dorazu na zmenu zivotneho stylu.

     

    Rad by som upozornil na jednu, zdanlivo malu, ale zavaznu skutocnost. Clovek, vratane dietata ma prijimat v prvom rade VODU, ako tekutinu. Nesmieme zamienat potrebu VODY za vyraz tekutiny, pretoze ine tekutiny, aj ked obsahuju vodu, nie su to, co telo a jeho kazda bunka pre svoj zivot potrebuje. Zial, priestor mi nedovoli o veci sa rozpisovat. Ak by ste mali zaujem o clanok (odborny), mozem ho pre tieto ucely pripravit.

     

    S pozdravom

     

    Damian

    Kampan a pravdu v medicine

    http://www.zdravie.sro.sk

Pridaj komentár