Syndróm traseného dieťaťa

Mária Kopčíková 0

Alebo Shaken baby syndrome (SBS). Ide o vážne poškodenie mozgu a iných orgánov, ktoré vzniká trasením dieťaťa v útlom veku.

SBS je súčasťou syndrómu zneužívania a zanedbávania dieťaťa a je najčastejšou príčinou neprirodzeného úmrtia detí (Havránek, Homolková, Tomek)

K traseniu dieťaťom sa nezriedka uchyľujú rodičia, keď nezvládajú plač či iné správanie svojho dieťaťa. Veľa z nich netuší, že zatrasením dieťaťa nič nevyrieši, dieťa nestíchne, ale naopak – môžu nezvratne poškodiť jeho zdravie.

Aké vlastne môžu vzniknúť poškodenia a aké môžu byť dôsledky pre dieťa? Poďme sa spoločne na to pozrieť.

Čo to je syndróm traseného dieťaťa?

Tento syndróm je charakterizovaný trojicou poškodení centrálneho nervového systému:

  • Subdurálnym či subarachnoidálnym krvácaním (dura mater – hrubá plena, chráni mozog),
  • Akútnou encefalopatiou, poranením či opuchom mozgu,
  • Krvácaním do sietnice.

Tieto poškodenia vzniknú tak, že niekto trasie dojčaťom, pričom ho pevne drýí za trup alebo paže. Hlava pritom vykonáva pohyb od prudkej flexie do násilnej extenzie (zozadu dopredu).

Na kostre traseného dieťaťa lekár často nájde zlomeniny rebier či kostí.

Po tomto úvode z viacerých cudzích slov si môžete pozrieť názorné video, o čom vlastne hovoríme:

Ako vznikne syndróm traseného dieťaťa

Budúcim rodičom na kurze niekedy s nadsázkou hovoríme: „Ak budete mať chuť zatriasť vašim dieťaťom, položte ho niekam do postieľky, odíďte od neho a vráťte sa, až keď sa upokojíte“. Väčšina z nich na nás hľadí zhrozene s otázkou v očiach, prečo by mali triasť svojim bábätkom, na ktoré sa teraz neskonale tešia.

Únava, nervozita, frustrácia z toho, že neviem v danej chvíli upokojiť svoje dieťa, vedie niekedy rodičov k činom, ktoré by inak neurobili. Plač detí, ktorého príčinu často prvorodičia na začiatku života s dieťatkom nevedia identifikovať a upokojiť, je pre nich veľmi náročný na zvládnutie.

Samozrejme, je tu potom iná skupina rodičov, ktorí sa ku svojim deťom správajú s istou mierou násilia a poškodenie mozgu vzniká ako dôsledok takéhoto necitlivého prístupu k dieťatku.

Z rôznych prieskumov vyplýva, že až v 70% prípadov je tým, kto trasie dieťaťom muž – otec dieťaťa alebo priateľ matky dieťaťa. V potenciálnom riziku je ale každý rodič, či poskytovateľ starostlivosti o dieťa.

Čo sa deje s mozgom dieťaťa pri trasení

Malé deti – bábätká – majú slabé krčné svalstvo a je potrebné podopierať ich ťažkú hlavičku. Ak niekto s dieťatko trasie, jeho hlave nekontrolovane lieta hore dole, pričom mozog sa tiež takto nekontrolovane hýbe v lebke. Niekedy sa pritom poškodia krvné cievy a nervy, ktoré sú v mozgu, alebo priamo mozgové tkanivo (ak ste si ešte nepozreli video vyššie, urobte to teraz).

Poškodenie môže byť tým horšie, čím silnejšie je trasie, prípadne ak sa epizódy trasenia dieťaťom opakujú.

K takému poškodeniu nepríde počas normálneho hrania sa s dieťaťom, „hopkania“ s dieťatom na kolenách, pri drobných pádoch dieťaťa. Je však dôležité myslieť na to, že S DIEŤATOM NETRASIEME ZA ŽIADNYCH OKOLNOSTÍ.

Toto dieťa bolo trasené

Možno sa tento problém netýka priamo vás, ale pracujete s deťmi a rodinami. Ako môžete zistiť, že dieťaťom bolo trasené? Aké sú signály toho syndrómu:

  • Extrémna podráždenosť
  • Ťažkosti s tým, aby dieťa ostalo bdelé
  • Dýchacie problémy
  • Slabý apetít, zvracanie
  • Tremor – záchvevy, zášklby
  • Bledá alebo modrastá pokožka
  • Ochrnutie, kóma

Ďalšie príznaky nemusíte hneď vidieť. Patrí sem napr. krvácanie do mozgu a očí, poškodenie miechy, zlomeniny kostí

Dôsledky trasenia dieťaťom

Syndróm traseného dieťaťa vždy spôsobuje nezvratné poškodenia a 1 zo 4 detí na  jeho následky zomiera. U trasených detí sa môže prejaviť:

  • Slepota – čiastková či totálny
  • Poruchy sluchu až strata sluchu
  • Oneskorenia vo vývine
  • Znížený intelekt
  • Poruchy reči a učenia 
  • Problémy s pamäťou a pozornosťou
  • Ťažká mentálna retardácia
  • Detská mozgová obrna

Aj u detí, ktoré krátko „po trasení“ vyzerajú normálne a bez problémov, sa neskôr môžu objaviť tieto problémy.

Dá sa tomuto syndrómu predísť?

Odborníci sa zhodujú na tom, že poškodeniam detí, spôsobených trasením sa určite dá predísť. Je to však systémová otázka a rodičov, či poskytovateľov starostlivosti, ktorí patria k rizikovým skupinám (mladí rodičia, sociálne znevýhodnené skupiny, rodiny, kde už boli zaznamenané znaky domáceho násilia …), treba podchytiť a vzdelávať.

V zahraničí napr. fungujú národné programy, ktoré oboznamujú rodičov so starostlivosťou o deti, kde jednou z častí je fyziológia plaču a jeho zvládanie. Rodičia sa učia, čo všetko môže zapríčiňovať, že dieťa plače aj ako takéto situácie zvládnuť a pritom sa postarať aj sami o seba. Rodičia musia mať dostatok síl na to, aby zvládali náročné situácie s dieťatkom, akokoľvek ho milujú. Preto by mali mať na dosah pomoc ako odbornú, tak od blízkych osôb.

Spracované s použitím: mayoclinic.org, kidshelath.org, solen.sk, braininjurygroupfoundation.sharepoint.com, kin450-neurophysiology.wikispaces.com.

Mohlo by vás zaujímať:  Deti a poruchy spánku »»»

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Pridaj komentár