Kliešťová encefalitída

redakcia 1

Z prechádzky prírodou si neprinášame len príjemný pocit, hríby v košíku či kytičku kvetov, ale častokrát aj tie malé zvieratká, ktoré nikto z nás nemá rád: kliešte.

Kliešťová encefalitída
Čo to vlastne kliešťová encefalitída je? Zápal mozgu a mozgových blán spôsobený vírusmi, ktoré kliešte prenášajú. Pre výskyt tohto ochorenia je typická sezónnosť, súvisiaca s cyklom aktivity kliešťov. Ide o obdobie od apríla až do konca októbra.

foto: kampan pozorkliest.sk

Nie každý kliešť je však prenášačom vírusov. V niektorých oblastiach je veľké množstvo infikovaných kliešťov, v iných sú nakazené ojedinele alebo vôbec nie. Pokiaľ má kliešť v sebe vírus a vy nie ste očkovaní, môžete ťažko ochorieť, pretože doposiaľ nemáte protilátky proti vírusom prenášaných kliešťami. 

Choroba

Prvé štádium choroby začína najčastejšie za 1 až 14 dní po prisatí kliešťa. Priebeh je podobný chrípke. Po 1 až 20 dňoch, kedy je pacient takmer bez príznakov, môže nasledovať druhé štádium, ktorého priebeh býva podstatne závažnejší, pretože vírusy po masívnom pomnožení môžu preniknúť do centrálnej nervovej sústavy, kde poškodzujú nervové bunky.

Prejavuje sa to silnými bolesťami hlavy, vracaním, vysokými horúčkami, poruchami vedomia. Kliešťový zápal mozgu alebo mozgových blán môže mať i trvalé následky, ako sú obrny, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrácie, znížená výkonnosť, depresia.

Priebeh choroby

Inkubačná doba: trvanie 2-28 dní 

  1. fáza choroby: trvanie 1-28 dní, chrípke podobné príznaky: horúčka, únava, bolesti hlavy, drieku a končatín, katarálne prejavy, žalúdočné a črevné ťažkosti, celková nevoľnosť, nechutenstvo, nutkanie na zvracanie Bezpríznakové obdobie: trvanie: 1-20 dní.
  2. fáza choroby: vysoká horúčka, bolesti hlavy, vracanie, stuhlosť šije, zriedkavejšie poruchy vedomia, obrny, svetloplachosť, depresia a iné.
  3. Ukončenie ochorenia: 

    a/ úplné uzdravenie 

    b/ trvalé následky (cca 6% chorých, pretrvávajúce bolesti hlavy, obrny, úbytok svaloviny a iné) 

    c/ úmrtie: 1-2 % chorých 

     

    Výskyt:

    Kliešte sa vyskytujú predovšetkým v tráve a v nízkych porastoch. Zachytávajú sa na steblách trávy a na spodnej strane listov, preto ich nevidíme. Nesprávny názor je, že kliešte visia zo stromov a na svoju obeť padajú. Kliešte sa pri pohybe po týchto miestach prichytia na telo alebo odev a odtiaľ sa potom nebadane rozlezú do zákolenných jamôk, medzi stehná, do podpazušných jamôk alebo pod prsníky.

    Ako odstrániť kliešťa

    Prisatého kliešťa je potrebné čo najrýchlejšie odstrániť. Po dezinfekcii kliešťa uchopíme  pinzetou čo najbližšie k miestu prisatia a vytiahneme ho. Ak sa nepodarí kliešťa vytiahnuť, je vhodné vyhľadať zdravotnícku pomoc.

    Očkovanie

    Liečba tohto ochorenia nie je doposiaľ známa. Jediný  spôsob, ako sa chrániť pred týmto ochorením, je očkovanie. Očkovacia látka obsahuje usmrtené vírusy, ktoré už nemajú schopnosť sa rozmnožovať. Po podaní týchto inaktivovaných vírusov do ľudského tela v rámci očkovania začne vlastný imunitný systém očkovaného človeka vytvárať obranné látky ako pri skutočnej infekcii.

    Je tu však jeden podstatný rozdiel: vzhľadom na to, že sa vírusy v očkovacej látke už nemôžu rozmnožiť, nevedie očkovanie ku vzniku choroby, ako sa to stane po pohryznutí infikovaným kliešťom.

    Ak sa po pohryznutí infikovaným kliešťom dostanú vírusy do tela očkovaného človeka, imunitný systém je schopný brániť sa. Protilátky bránia vírusom kliešťovej encefalitídy, aby vnikli do buniek a človek je takto chránený. Aby bola zabezpečená dostatočná ochrana proti kliešťom už pred nástupom ich aktivity, je žiaduce začať základné očkovanie už v chladných mesiacoch roka.

    Základné očkovanie

    1. dielčie očkovanie: čo možno najskôr! Najlepšie v studenom ročnom období. 2. dielčie očkovanie: 14 dní- 3 mesiace po 1. dielčom očkovaní. Predstavuje už pomerne dobrú ochranu, najmä pre deti. 3. dielčie očkovanie: 9-12 mesiacov po 2. dielčom očkovaní. Úplná, spoľahlivá ochrana. Ak sa očkovanie začína v letných mesiacoch, odstup medzi prvou a druhou dávkou má byť 14 dní, aby sa čo najskôr dosiahla ochrana. Preočkovanie Najlepšie je dať sa každé 3 roky preočkovať jednou vakcínou. Tak si zabezpečíme skutočnú ochranu pred chorobou. Očkovanie nie je povinné, hradí si ho každý záujemca sám.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 3,40 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár