Kolika dojčiat

MUDr. Silvia Javorková 1

Dojčenská kolika patrí medzi najťažšie a najväčšmi znepokojujúce zážitky neskúsených „nových“ rodičov, s ktorými sa stretávajú v prvých týždňoch až mesiacoch života svojho dieťaťa.

Definícia

Pod kolikou tzv. trojmesačných dojčiat (Drei – Monats – Kolik) rozumieme záchvaty kriku dojčiat v prvých mesiacoch života bez zjavného dôvodu, pričom plač trvá viac ako 3 hodiny denne, najmenej 3 dni v týždni, počas najmenej 3 týždňov. Objavujú sa prevažne, ale nie výlučne, v prvých troch mesiacoch života (2 – 16 týždňov).

Stav dieťaťa môže byť viazaný na príjem potravy. Bolesti, brucha, ktoré sa vracajú, sú však častým problémom nielen v dojčenskom, ale aj v predškolskom a školskom veku. Kolika sa vyskytuje častejšie u chlapcov. Udáva sa až 15 – 20% výskyt, pričom sa objavuje spravidla u detí, ktoré dobre prospievajú.

Príčiny vzniku koliky

Príčiny koliky trojmesačných dojčiat v užšom zmysle slova sa nedajú objasniť. Príčiny kolikovitých bolestí brucha u detí však môžu byť rôznorodé. Existuje niekoľko teórií, ako vznikajú.

Stav môže byť najčastejšie podmienený hltavým pitím s prehltnutím väčšieho množstva vzduchu. U detí, ktoré pijú z fľašky, môže byť dôvodom aj príliš veľká dierka v cumli. Niekedy je za ťažkosti zodpovedné napätie medzi matkou a dieťaťom (úzkostlivá matka). 

Máte doma novorodenca? Je potrebné odgrgnutie po dojčení?

Na príčine môže byť aj nezrelosť nervového systému dieťaťa, ktorý nie je schopný spracovať veľké množstvo vonkajších podnetov. Dieťa je nadmerne stimulované a ako formu uvoľnenia napätia využíva plač. Preto môže byť u niektorých detí účinná redukcia stimulácie.

Príčinou môže byť aj nezrelý zažívací systém, ktorý môže byť viac citlivý na mliečne produkty alebo jedlá, ktoré konzumuje dojčiaca matka. Výsledkom je nadmerná tvorba plynu, ktorý vzniká v črevách a vedie ku kŕčom v oblasti bruška. Túto situáciu môže znásobiť aj fakt, že dieťa sa v tomto veku nedokáže otočiť alebo inak zmeniť polohu svojho tela.

Ukázalo sa, že aj fajčenie v domácnosti môže vyplavovať hormón motilín, ktorý spôsobuje práve kolikovité bolesti u dieťaťa. Dnes sa zdá byť najpravdepodobnejším predpoklad, že deti, ktoré plačú, prehltnú veľké množstvo vzduchu. O príčinu organickú, napr. malformácie zažívacieho traktu, ide len zriedkavo.

Príznaky koliky trojmesačných dojčiat

Neskoro popoludní alebo večer, prípadne cca. pol hodiny po pití začínajú dojčatá kričať a takmer sa nedajú utíšiť. Pri kriku sú deti červené až fialové, ručičky majú zaťaté v päsť, krútia sa a priťahujú nohy k brušku. Brucho býva často nafúknuté a napnuté.

Stav sa zlepší až po odchode plynov, resp. stolice a deti väčšinou zaspia. U spiacich detí sa tieto zmeny neprejavujú. Tieto deti mávajú nezvyčajnú stolicu len zriedkavo a nevykazujú žiadne iné poruchy.

Diagnóza

Najdôležitejším opatrením na objavenie príčiny koliky trojmesačných dojčiat je dôkladné, starostlivé a najmä cielené kladenie otázok, týkajúcich sa obrazu ťažkostí dojčaťa, rodičom a hlavne matke. Na vylúčenie malformácií žalúdočno – črevného traktu a gastroezofagálneho refluxu sa používa vyšetrenie ultrazvukom, ktoré je pre dieťa bezpečné a nezaťažujúce.

Ďalej je nutné vylúčiť poruchu vstrebávania živín pri intolerancii kravského mlieka. Bielkoviny kravského mlieka ženské mlieko neobsahuje, ale v prípade, že matka prijíma väčšie množstvo kravského mlieka alebo výrobkov z neho, môžu prestúpiť do materského mlieka. Príčinou zvýšeného nadúvania môže byť aj intolerancia laktózy, čiže mliečneho cukru, ktorú je taktiež dôležité vylúčiť. 

Liečba pri kolike bábätiek

Terapia spočíva v režimových opatreniach. Snažíme sa znížiť (prispôsobiť) množstvo vypitého mlieka, aby zodpovedalo potrebám dojčaťa. Dôležité je upraviť techniku pitia, obmedziť nadmerné prehĺtanie vzduchu, prípadne použiť rektálnu rúrku do konečníka na uľahčenie odchodu plynov.

Vhodné sú aj masáže bruška v smere hodinových ručičiek, eventuálne teplé obklady a cvičenie s nožičkami. Podáva sa čaj (napr. feniklový) alebo medikamenty (Sab simplex, Espumisan L vo forme kvapiek) znižujúce plynatosť. Rodičov treba informovať o príčine ťažkostí. 

Ak je príčina koliky dieťaťa známa, liečba by mala byť zameraná na túto príčinu. Ak je za ťažkosti zodpovedné napätie v rodine alebo konfliktné situácie, môže pomôcť napr. psychoterapeutická liečba rodičov.

Ak ťažkosti spôsobuje výživa, musí sa zmeniť strava (napr. na takzvanú hypoalergénnu, ktorá je prevenciou alergických ochorení všeobecne). Pri dokázanej alergii na bielkoviny kravského mlieka sa podávajú špeciálne upravené formuly. U dojčiacej matky sa zmena stravy samozrejme týka aj potravín, ktoré konzumuje (napr. strava neobsahujúca kravské mlieko).

Ak sú prítomné organické ochorenia, musia sa cielene liečiť. Pri malformáciách môže byť nutné až operačné riešenie. 

Máte doma uplakané bábätko? Prečítajte si viac. Pomóc, ono plače!

Prognóza pri kolike

Po troch až šiestich mesiacoch ťažkosti u väčšiny detí zmiznú. Kolika trojmesačných dojčiat neznamená žiadnu chorobu a dojčatá postupne z týchto problémov „vyrastú“. 

  • Zdroje: Buchanec J. a kol., Vademékum pediatra, 2001
  • primar.sk,  mymamy.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (27 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár