Stále sa pocikáva?

Ľudmila Hrabovcová 2
  • Haló… Katka?
  • Počuj ten môj malý sa ešte stále sem-tam v noci pociká… Myslíš, že je to na doktora?
  • Hm. A koľko má? Tri roky! Jémine, veď ten môj má 5 a tiež sa mu to stáva… keď on tak hlboko spí… Asi sme teda na doktora my!…
  • Len to nikde nehovor – taká hanba! A dokedy je to vlastne „normálne“…???

Tušili ste, koľko detičiek a rodičov rieši takéto situácie?  

Kontrola moču

Každé dieťa sa vyvíja postupne a vlastným tempom. Kontrolovať výdaj moču najprv počas dňa je však väčšina z nich schopná okolo 2. – 3. roku života. Neskôr to dokážu aj v noci. Ak však dochádza u dieťaťa staršieho ako 5 rokov k nekontrolovateľnému úniku moču počas spánku, hovoríme o nočnom pomočovaní  (odborne primárnej nočnej enuréze – PNE).

Problémom až po 5. roku

Je to po alergii druhý najčastejší problém v detskom veku. Odbornú pomoc zvyčajne vyhľadajú rodičia 6-7 ročných detí v období pred nástupom do školy. V noci sa pomočuje ešte asi 15% 7-ročných chlapcov a asi 10% 7-ročných dievčat. U chlapcov je teda tento problém častejší.

Zo 100 dospelých ľudí majú problém s nočným pomočovaním dvaja.

Prečo tento problém vzniká?

Príčina vzniku nočného pomočovania je opradená dávnym mýtom. Veľa rodičov si myslí, že sa objavuje iba u detí, ktoré žijú v akejkoľvek psychickej nepohode (nezhody v rodine, zlá atmosféra v školských zariadeniach a iné). Opak je však pravdou. Častokrát sa objaví u detí, ktoré prežívajú šťastné detstvo. 

„Príčina vzniku nočného pomočovania je fyziologická – ide o nedozretosť spojenia medzi mozgom a močovým mechúrom. Moč sa tvorí v obličkách a jeho množstvo riadi dôležitá látka v organizme (vazopresín). V noci sa jej tvorí viac, a tým sa paradoxne zmenší objem vyprodukovaného moču. Močový mechúr sa napĺňa pomalšie a nemusí sa v noci vyprázdniť.

U detí s nočným pomočovaním je často v noci nedostatočná vlastná tvorba vazopresínu. Následne sa u takýchto detí vytvorí v noci veľa moču a močový mechúr sa preplní. Dieťa nie je schopné rozpoznať signály preplneného močového mechúra a prebudiť sa na močenie. Výsledkom je, že sa vymočí do postele počas spánku, pričom tomu nie je schopné zabrániť vlastnou vôľou,“

vysvetľuje príčiny vzniku primárnej nočnej enurézy MUDr. Andrea Černianska, MPH, detská nefrologička, 1. detská klinika DFNsP v Bratislave. 

„Nedostatok tejto látky u detí starších ako 5 rokov vie lekár liečiť a dodať ju vo forme dezmopresínu na prekrytie obdobia, kedy si ju dieťa bude vedieť vytvoriť samo,“ dodáva MUDr. Andrea Černianska.

Nenechajme ich v tom 

Aj keď nočné pomočovanie neohrozuje telesné zdravie detí a väčšina z nich z problému časom spontánne vyrastie, epizódy pomočovania môžu zanechať psychologické či spoločenské dôsledky pre dieťa i pre jeho rodinu.

Pokiaľ sa problém PNE u detí nerieši, môže mať negatívny vplyv na osobnostný, emocionálny a sociálny vývoj dieťaťa. Tento stav je pre ne hlboko ponižujúci, sú zmetené až nahnevané a často utiahnuté. Pre deti a rodinu to znamená formu bariéry napr. v prípade dovolenky, školy v prírode, či prespania u kamaráta. Trpí hlavne ich sebahodnotenie.

Podľa prieskumov majú deti najväčší strach z odhalenia a hanby „nočného pocikania“, hneď za strachom zo straty rodiča a strachom z oslepnutia.

Dlhoročné skúseností lekárov s malými pacientmi a ich rodičmi ukazujú, že o téme detského nočného pomočovania je nevyhnutné hovoriť a viesť rodičov k vyhľadaniu odbornej pomoci. Dôležité je, že tento problém sa dá liečiť. Ak nepomáha postup prirodzený, po diagnostike a základných vyšetreniach (anamnéza, sono, denníček o príjme výdaji tekutín), je k dispozícii aj farmakoterapia.

V 15% prípadov stav ustupuje spontánne a v 1% ostáva do dospelosti.

Liečba PNE

Základom úspešnej liečby je návšteva detského lekára, ktorý zváži odoslanie dieťaťa na odborné vyšetrenie k detskému nefrológovi. Ten po anamnéze a vstupných vyšetreniach vylúči iné ochorenia močového ústrojenstva a navrhne spôsob liečby.

Liečba PNE spočíva v štyroch základných pilieroch:

1. Dodržiavanie režimových opatrení – správny pitný režim
Dôležité je zabezpečiť dieťaťu správny príjem tekutín – väčšinu tekutín by malo prijímať dopoludnia, po 17. hodine by už nemalo prijímať skoro žiadne tekutiny, poobede a večer je potrebné sa vyhýbať nevhodným nápojom a potravinám: nápoje s obsahom teínu a kofeínu (kola, čierny čaj), sladené nápoje, korenisté, sladké a slané jedlá, polievky, kompóty, ovocie a zelenina s vysokým obsahom vody (melón, uhorky), pozor treba dať aj na príjem „skrytých“ tekutín (napr. pri večernom umývaní zubov).
2. Správny mikčný režim
Dieťa je potrebné naučiť na správny režim močenia počas dňa – základom je pravidelné močenie každé 2 – 3 hodiny, návšteva toalety je nevyhnutná aj pravidelne tesne pred spánkom.
Dieťaťu pomôže aj ukladanie na spánok v pravidelnom čase.
3. Psychologická podpora
Základom je podpora dieťaťa z psychologickej stránky – je potrebné podporiť jeho sebavedomie a uistiť ho, že sa neodlišuje od iných detí a pri dodržiavaní pokynov lekára je možné nad nočným pomočovaním vyhrať.

4. Medikamentózna liečba
Ak sa pri liečbe neosvedčia režimové opatrenia, lekár navrhne aj medikamentóznu liečbu.

Pri tomto spôsobe liečby je okrem správneho užívania lieku dôležitá aj spolupráca s lekárom v tom, aby mal k dispozícii presné údaje o objeme tekutín, ktoré dieťa prijalo a o množstve moču, ktoré počas dňa vymočilo. Tieto údaje zbiera rodič spolu s dieťaťom počas 4 dní a zaznamená ich do Pitnej a mikčnej karty, ktorú prinesie potom lekárovi.

Viac info k téme nočného pomočovania na suchapostielka.sk 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Spätné upozornenie: Nočné pomočovanie - DetskeChoroby

Pridaj komentár