Rady k liečbe nočného pomočovania

Mária Bombová 3

Určite ste už počuli množstvo „zaručených“ rád, ako zvládnuť problém nočného pomočovania dieťaťa. Čo by ste pri liečbe nočného pomočovania nemali rozhodne podceniť?

pocikavanie, chlapec, zdravie
ingimage

Liečbu nočného pomočovania je najvhodnejšie začať režimovými opatreniami. Zahŕňajú v sebe úpravu pitného režimu, nácvik správneho režimu močenia a zdravý spánkový režim. Ich dodržiavanie nie je ľahké a vyžaduje si obrovskú dávku trpezlivosti a pochopenia zo strany celej rodiny. Aj napriek tomu sa pokúste o ich čo najprísnejšie dodržiavanie, pretože sú alfou a omegou úspešnej liečby.

Pitný režim – je dôležité kedy a koľko tekutín dieťa vypije

  • Naučte ho piť po dúškoch počas celého dňa – najviac tekutín by však malo vypiť dopoludnia.
  • Večer pred spaním úplne obmedzte tekutiny – cca 2 hodiny pred spánkom by už dieťa vôbec nemalo piť.
  • Dieťa naučte na čistú vodu. Rôzne sladké a kolové nápoje pomočovanie iba zhoršujú.
  • Dávajte pozor aj na množstvo tekutín v strave – polievky, kompóty, niektoré druhy ovocia  a zeleniny (melón, uhorky,…) už dieťaťu nedávajte večer pred spaním.
pocikavanie, pomocovanie, enureza
ingimage

Na správny režim cikania sa počas hry veľmi rýchlo zabúda

  • Naučte dieťa pravidelne chodiť na záchod – cca každé 2 až 3 hodiny. Deti totiž majú tendenciu zadržiavať moč a utekať na záchod až vtedy, keď už majú mokrý fľak na spodnej bielizni.
  • Dieťa by sa pred spánkom malo poriadne vymočiť. Všímajte si pri tom polohu, v akej sedí na záchode. Nohy by malo mať zohnuté v kolenách približne v pravom uhle. Aby mu bolo pohodlnejšie, podložte mu pod nohy stolček. Aj chlapcov dajte vymočiť posediačky.
  • Všímajte si, či nemá dieťa nejaké iné problémy pri močení (nutkanie, odkvapkávanie,…). Ak áno, informujte o tom lekára.

Spánok má byť kvalitný a ničím nerušený

  • Základom je, aby ste dieťa ukladali na večerný spánok pravidelne v rovnakú dobu. Telo si na to zvykne a postupne sa nastaví na blížiacu sa noc.
  • Dieťa má spať vo vlastnej posteli s vlastnou prikrývkou. Aby ste ochránili posteľ pred prípadnou nehodou, používajte nepremokavú plachtu.
  • Vyhýbajte sa používaniu plienok na noc. Tie sú pre malé detičky a tie väčšie sa môžu cítiť ponížene.
  • Ak sa dieťa pomočí, nenechajte ho spať v mokrom a posteľ čo najskôr prezlečte. Ráno dieťa osprchujte, aby sa cítilo sviežo.
  • Nie je dobré, aby ste dieťa v noci budili na cikanie. Mnoho detí má veľmi tvrdý spánok a ráno ani nevedia, že ste ich brali na záchod. Naopak, ak sa zobudia, prerušíte tým ich spánok, ten bude menej kvalitný a ráno sa budú cítiť unavené. To môže celú situáciu iba zhoršiť.
enureza, pomočovanie
ingimage

Neodkladajte návštevu lekára

Ak sa aj napriek prísnemu dodržiavaniu režimových opatrení dieťa staršie ako 5 rokov v noci stále pocikáva, nečakajte a navštívte vášho pediatra. Ten zváži odoslanie dieťaťa na odborné vyšetrenie k detskému nefrológovi.

Včasný začiatok liečby je veľmi dôležitý. Čím častejšie sa totiž dieťa pomočuje, tým je pravdepodobnejšie, že sa bude pomočovať aj v dospelosti. 

Prečítajte si viac o diagnostike a liečbe nočného pomočovania.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Tieto „dobre“ rady sa clovek docita na kazdej stranke venovanej enureze. A pri blizsom pohlade zacina byt jasne, ze vsetky tieto stranky su urcene len na ziskavanie novych zakaznikov na liek Minirin. Rady su nepouzitelne a neucinne, je jasne ze ich vymyslel niekto, kto taketo dieta nikdy doma nemal. Enuretickym detom nepomahaju ziadne rezimove opatrenia, mozete mat doma vojensky presny rezim a presne sledovat pitie, na nocne pomocenie to nebude mat ziadny vplyv. Nepomoze ani nepremokava plachta, pretoze ak na nu nedate ziadnu savu podlozku, vznikne na nepremokavej plachte taka velka mlaka, ze moc steka z oboch bokov dole z postele. Mozte pouzit save podlozky (ktore sa ale vobec nevyrabaju v potrebnych velkostiach a savosti, takze ich ucinnost je slaba), no stale neexistuje ziadne riesenie na zachranu paplona, ktory je pri enureze omoceny kazdu noc a je velmi narocne to stale prat, susit, v celom byte mate od toho neustale smrad aj ked kazde rano nalozite plnu pracku. Viete si predstavit do takeho bytu zavolat navstevu, alebo ze by si tam deti doviedli svojich kamaratov? Lieky pomozu, ak je pricinou nedostatok hormonu, ale ak je dovod iny, su uplne zbytocne. Akurat budia dojem, ze lekar nieco spravil, a on sa potom uz ani nesnazi hladat ine riesenie. Je polutovaniahodne, ze pri tejto diagnoze nemate narok na prispevok na jednorazove save podlozky ktore by vysli poistovnu 15E mesacne, ale mate narok na neucinne lieky za ktore da poistovna 80E mesacne.

  2. Nesuhlasim s tym, ze nie je dobre dieta budit na cikanie. Nie je totiz dobre, ani ho nechat mokre spat.

    Mam 9 rocnu dceru a vyskusali sme na nasu kamosku primarnu enurezu vsetko (inak mam na predaj raz pouzity enurekticky alarm, keby mal nieto zaujem 🙂 ale uplne vsetko. Po pol roku pchania tabletiek do dcery som si povedala dost, koncim, nechavam to tak. Nie je normalne, aby sa dieta nenapilo pred spanim a raz za cas aj v noci, ked je smadne…podla mojho nazoru.

    Stale som dufala a verila, ze moja dcera nebude patrit medyi 1 % tych, ktorym enureza potrva do dospelosti. Nic nezabralo, tak ju proste tusim od troch rokov davam v noci cikat, minimalne raz alebo aj 2 x. Lieky nezabrali a dlhsie ako pol roka malemu dietatu hormony davat nebudem. Nastastie z toho nema vobec ziadnu traumu a do konca chodi aj do skoly v prirode. Inak je to typ dietata, ktory spi jak drevo a nezobudi ju nic, ani mokro, studeno a uz vobec nie nejaky pipajuci alrm, ktory zobudil vsetkych okolo, len nie ju. Takze som si povedala, ze MUSI dozriet, proste nemoze byt vo vsetkych smeroch naraz taka uzasna, ako si predstavujem. A tu aha, pred dvomi mesiacmi sa prvykrat v zivote sama v noci zobudila…a ja som bola v uplnom soku…..tak som ju prestala budit a nechala to na nu. Sme na dobrej ceste, v noci sama vstane, niekedy vcas, niekedy s tym, ze si cikla, vycika sa, prezlecie a lahne naspat. Nieco uplne uzasne!

    Mamicky, chce to nenormalnu trpezlivost – 9 rokov som nespala celu noc v kuse a zlomilo sa to. Verim, ze to bude stale lepsie 🙂

Pridaj komentár