S alergiou sa dá uzavrieť prímerie

ts 2

Slniečko svieti, všetko krásne kvitne a vonia, no vy máte oči zaliate slzami a nerozlučných spoločníkov – kopu vreckoviek, plný nos a kýchanie. S najväčšou pravdepodobnosťou vás nedojíma jarná príroda, to vás „iba“ dostala alergia.

Práve kvitnúce stromy a kvety sú totiž najčastejším spúšťačom prehnanej imunitnej reakcie organizmu. Ľudovo dobre známa „senná nádcha“ síce priamo neskracuje život, poriadne ho však komplikuje a ak jej liečbu nezveríte odborníkovi, riskujete podstatne vážnejšie choroby. Alergická nádcha dnes trápi desaťnásobne viac ľudí ako pred sto rokmi – až približne štvrtinu populácie vyspelých krajín a najpostihnutejšou je generácia mladých ľudí! Príčiny tohto javu sú komplexné, i keď podkladom každej alergie sú gény zdedené po svojich predkoch, rozhodujúcu úlohu tu zohrala zmena životného štýlu a životného prostredia moderného civilizovaného človeka.

Nádcha a zapálené oči síce ešte nemusia automaticky znamenať alergiu, no určite platí – každý, kto máva problémy s dýchaním, často bojuje s nádchou či s páliacimi a slziacimi očami, by si mal začať všímať, kedy sa tieto príznaky objavujú a zhoršujú. „Pre človeka s alergickou nádchou je typický pocit neustáleho dráždenia, svrbenia a pálenia na slizniciach,“ hovorí primár Doc. MUDr. Martin Hrubiško, PhD., alergológ z Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave. „Alergik často kýcha v salvách, teda aj desať- až dvadsaťkrát za sebou a počuje svoje piskľavé dýchanie. V takomto štádiu je sliznica podráždená a reaguje prehnane už prakticky na akýkoľvek podnet, ktorý by si človek za normálnych okolností ani nevšimol.“

Pacienti by nemali riskovať samoliečbu 

Voľnopredajné lieky síce môžu príznaky dočasne zmierniť či odstrániť, treba však myslieť na to, že nie sú určené na dlhodobé používanie. 

„Správnu liečbu vie naordinovať iba odborník, ktorý dokáže posúdiť, čo je vhodné pre toho-ktorého pacienta,“ dodáva primár Martin Hrubiško.

Alergiu si pacient nemôže diagnostikovať sám. V ambulancii špecialistu podstúpi testy, ktoré dokážu vylúčiť iné dôvody a potvrdia alebo vyvrátia to, či je človek naozaj alergický. Až potom prichádza na rad špecifická a individuálna liečba.“ 

Medicína navyše neustále napreduje a lekári už dnes majú k dispozícii moderné, bezpečné, pohodlné a predovšetkým účinné spôsoby liečby, vďaka ktorým môžu alergici zabudnúť na nepríjemné problémy s plným nosom a slziacimi očami. A dôležité je aj to, že ak sa alergická nádcha adekvátne nelieči, môže byť vstupnou bránou k astme, zápalu dutín, ucha či polypom, a to sú už naozaj vážne diagnózy!

Nos a alergia

Práve cez nos prichádzame do kontaktu s množstvom cudzorodých látok – prachom, peľom, mikroorganizmami… Tento nesmierne citlivý a komplexný orgán prefiltruje za jedinú minútu bežného dýchania až 7 litrov vzduchu. Jeho úlohou je poslať do pľúc čistý a pre telo teplotne prijateľný vzduch. Nos je úzko prepojený aj s ďalšími orgánmi, s ktorými tvorí komplexný celok. Pokiaľ je všetko v poriadku, celé prepojenie očí, nosa, stredného ucha, dutín a ich slizníc funguje tak, že vlastne o ňom ani nevieme. Všetko sa ale zmení pri neprimeranom podráždení sliznice nosovej dutiny. Dokáže totiž rýchlo opuchnúť a prudko sťažiť dýchanie. V mnohých prípadoch opuch sliznice v nose vlastne zablokuje jeho normálne fungovanie – má zúžené priechody, zvýši sa produkcia hlienov a človek radšej dýcha cez ústa. Vtedy už trpia aj dolné dýchacie cesty a pľúca, keďže do nich vchádza nosom neupravený vzduch, ktorý môže vyvolávať podobnú alergickú reakciu ako na sliznici nosa.

Nielen nos, ale aj oči

U mnohých pacientov je typickým príznakom alergickej nádchy tiež nadmerné slzenie, začervenanie očí, opuchnuté viečka či neustály pocit „rezania“ v očiach. Podobne ako nosové príznaky, aj tie očné zvyčajne v noci ustupujú, ale hneď ráno sa znova objavia a znižujú kvalitu života. Zďaleka tu nejde len o spomínané chybičky krásy (červené, opuchnuté, uplakané oči), ale alergik môže mať veľké problémy pri práci, šoférovaní i ďalších činnostiach, pretože má neraz oči doslova zaplavené slzami.

V tomto období je navyše problematické aj používanie kozmetiky. V stave „pokoja“ je všetko v poriadku, organizmus bez problémov akceptuje parfémy aj líčenie. V momente, keď alergén spustí neprimeranú imunitnú odpoveď a prejavia sa príznaky alergickej nádchy, sliznice sa zmenia na akési hysterické bojové pole. Prakticky akákoľvek cudzorodá látka vyvolá neprimeranú reakciu. Už samotná vôňa spustí kýchanie, pálenie v nose, štípanie v očiach, aj keď neobsahuje žiaden alergén. Aj make-up znamená ďalšie podráždenie očí, slzenie, pálenie a zdurenie viečok, hoci v stave pokoja by sa nič z toho nedialo. „Mojim pacientkam radím, aby sa v prípade alergie líčeniu vyhýbali,“ hovorí primár Martin Hrubiško. „Každá cudzorodá látka je totiž pre sliznicu alergika len ďalším spúšťačom nepríjemných reakcií. Na druhej strane primeraná, včasná a pravidelná liečba vie nastaviť organizmus tak, aby sa pacient cítil relatívne dobre. Alergik sa totiž s alergiou musí naučiť žiť.“

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Mám celoročnú alergiu. Predtým neliečenú, ktorá prerástla do astmy.

    Napriek všetkým strašeniam ako ma to už nikdy neopustí a budem trpieť celý život (inak, vďaka za tieto hlúposti, ktoré ma vystrašili k smrti), dnes hovorím že som alergik, ale už takmer netrpím.

    Naučila som sa všetko prať, nič neobliekať dvakrát – minimálne tričká!!! Častejšie si umývam vlasy. Na cesty baliť lieky, kvapky do očí. Pri posteli mám alebo Vincentku, alebo spray s morskou soľou (stačí aj obyčajná)

     

    A k svojej rannej hygiene a do „balíčka prvej pomoci -Poraď si sám“, som pridala vyplachovanie nosa. Neznášam to, ale dokonca doň vťahujem vodu. A niekedy stečie až do úst. Tí, čo cvičia východné cviky to poznajú asi ako jogínsky cvik. Ale ja si len tak pekne slovensky odstránim špiny, hlieny a žijem veselo ďalej.

     

    Samozrejme do tohto štádia som sa dostala až po 6 rokoch nasadenej liečby. Dávky sme postupne znižovali, dokonca som obetovala robotu a odišla som na 3 mesiace do Talianska. A dnes žijem dosť normálny život. Pokiaľ nenatrafím na arogantných fajčiarov, psíčkarov a prevoňané dámy Big Grins

     

    Zistila som, ktoré vôňe môžem používať ja – v obmedzenom množstve zwinker

     

    Takže súhlasím, že s alergiu sa dá uzavrieť prímerie. Ale je to dlhá cesta a u každého iná cesta.

Pridaj komentár