Alergia – diagnóza a liečba

MUDr. Dana Nováková 0

Všetky podozrivé alergické príznaky musia byť vždy vyšetrené v odbornej imunoalergologickej ambulancii. Pri určovaní príčiny alergie je potrebné poznať a povedať lekárovi všetky rodinné údaje so zameraním na výskyt alergie, opísať príznaky a okolnosti, za ktorých alergické príznaky vznikajú (kedy a kde), opísať spôsob života (fajčenie, chov domácich zvierat, zamestnanie, šport, strava, životné prostredie bytové či domové, celkový zdravotný stav – chronické ochorenia a užívanie liekov).

Nasleduje fyzikálne vyšetrenie odborným lekárom s popisom celkových aj lokálnych alergických prejavov, laboratórne vyšetrenia (odber krvi) a kožné vyšetrenie (kožný vpichový test na oboch predlaktiach). Menej často sa využíva náplasťový kožný test na chrbát, či provokačné testy (liekové, záťažové, potravinové, chladové). Výber metódy, ktorou sa určí príčina alergie je plne v rukách odborného lekára.

Cieľom imunoalergologického vyšetrenia je nájsť príčinný alergén, ktorý u pacienta vyvoláva alergickú reakciu a určiť spôsob liečby.

Liečba alergie

Liečba musí byť pre každého alergika „šitá na mieru“, preto o výbere vhodnej liečby vždy rozhoduje odborný lekár. Samoliečiteľstvo alergického ochorenia skôr či neskôr vedie k zhoršeniu ochorenia.

Po stanovení diagnózy a určení príčiny alergie odborný lekár odporučí najvhodnejšiu farmakologickú liečbu.

Lieky používané na liečbu alergických ochorení sa delia do niekoľkých základných skupín:

  • Úľavové lieky, ktoré slúžia na potlačenie príznakov (celkové a lokálne antihistaminiká, ktoré blokujú vyplavovanie a účinok histamínu či beta2-mimetiká, ktoré uvoľňujú priedušky pri astme).
  • Preventívne lieky s výrazným protizápalovým účinkom, ktoré sú dôležité z dlhodobého hľadiska na potláčanie a liečbu alergického zápalu. Nie sú určené na odstránenie akútnych ťažkostí, ale pôsobia preventívne a liečia alergický zápal. Dôraz sa kladie najmä na ich pravidelné a kontinuálne podávanie (treťogeneračné antihistaminiká, antileukotriény, lokálne kortikosteroidy).
  • Jedinou príčinnou liečbou alergie v dnešnej dobe je tzv. špecifická alergénová imunoterapia (desenzibilizácia). Túto liečbu predpisuje len alergológ. Liečba spočíva v pravidelnom podávaní vzostupných dávok alergénu v krátkych časových intervaloch (iniciálna časť liečby) a v pokračujúcom podávaní najvyššej tolerovanej dávky alergénu v dlhších časových intervaloch počas 3-5 rokov (udržiavacia časť liečby); Desenzibilizácia funguje na princípe postupného privykania organizmu na príčinný alergén pomocou jeho opakovaného podávania v postupne sa zvyšujúcej koncentrácií. Počas liečby sa príznaky postupne zmierňujú až celkom vymiznú a zredukuje sa aj nutnosť užívať tlmiace protialergické lieky. Táto liečba je dostupná v formách, buď vo forme injekcii, ktoré sa aplikujú podkožne alebo vo forme kvapiek, ktoré sa aplikujú pod jazyk ráno pred jedlom. Obidve formy sú rovnako účinné. Desenzibilizácia je najúčinnejšia vtedy, ak sa s ňou začne včas (indikovaná už od 5.roku života), a pravidelne, dlhodobo (aspoň 3-5 rokov) sa aplikuje. Umožňuje predísť vzniku polyvalentnej alergii (precitlivenosti na viacero druhov alergénov), predísť prechodu alergickej peľovej nádchy do astmy, znížiť spotrebu protialergických liekov, úplne potlačiť príznaky alergie a predísť rozvoju skrížených peľovopotravinových alergií.

Jedinou účinnou liečbou potravinovej alergie je úplné a dlhodobé vylúčenie alergickej potraviny z jedálnička pacienta.

 

Protialergické opatrenia

V liečbe alergického ochorenia má nezastupiteľné miesto aj aktívny prístup pacienta v dodržiavaní protialergických opatrení. Základom protialergických opatrení je vylúčiť alebo aspoň obmedziť kontakt s príčinným alergénom.

1. Pri alergii na pele

stromov, tráv, bylín a burín sa neodporúča robiť prechádzky v suchom a slnečnom počasí na nepokosených lúkach a poliach.

  • Ideálne sú prechádzky po daždi a po pokosených a udržiavaných plochách.
  • Neodporúča sa peľovým alergikom kosiť trávu, jazdiť v aute s otvorenými oknami či spať pri otvorených oknách.
  • Odporúča sa nosiť prikrývku hlavy (klobúk, šiltovka) a okuliare, pravidelne absolvovať pobyt pri mori a vysokohorskom prostredí najlepšie v období hlavnej peľovej sezóny, prezliecť sa a osprchovať (vrátane vlasov) po príchode z prírody.

2. Pri alergii na roztoče

je možné sa brániť úpravou lôžka s protialergickou bielizňou a matracom, utierať prach navlhko, pravidelne vetrať, v zime neprekurovať a obmedziť plochy, kde sa zachytáva prach s roztočmi (odstrániť koberce, závesy, záclony, čalúnený nábytok, plyšové hračky, kožušiny).

3. Pri alergii na plesne

je možné sa brániť pravidelným a častým vetraním miestností, kde sa pracuje s vodou (kúpeľňa, kuchyňa, práčovňa, pivnica), používať protiplesňové čistiace prostriedky, pravidelne vynášať odpadky, nedávať na steny tapety, pravidelne vymieňať pôdu v kvetináčoch, pravidelne čistiť klimatizačné zariadenia, obmedziť v jedálničku potraviny, kde je riziko výskytu plesní vysoký (plesnivé syry, pivo, víno, sušené ovocie, huby, sójová omáčka). Obmedziť pobyt v krytých bazénoch, starých chatách a chalupách.

4. Pri alergii na zvieratá

je jedinou ochranou odstrániť zviera z domácnosti.

5. Pri alergii na bodnutie hmyzom

sa neodporúča chodiť naboso v tráve, nenosiť príliš farebné a pestré oblečenie v prírode, nepoužívať silné voňavky a kozmetiku, nejesť a nepiť hlavne sladké nápoje a ovocie. Samozrejmosťou by malo byť nosenie pohotovostného balíčka prvej pomoci.

Súčasťou liečebného režimu by mala byť aj fyzioterapia (dychové cvičenia, nácvik uvoľňovacích polôh), odporúča sa turistika, pravidelné športovanie (bicyklovanie, lyžovanie, plávanie, korčuľovanie, ľadový hokej), klimatoterapia (pravidelné pobyty pri mori a vo vysokohorskom prostredí), otužovanie. Vyhýbať sa stresu, vírusovým chorobám a nefajčiť.

 

Prevencia alergie u detí

V rodinách, kde sa alergické ochorenia už vyskytli a kde sa predpokladá zvýšené riziko vzniku alergie novonarodeného dieťaťa sa odporúča začať s preventívnymi protialergickými opatreniami ešte pred narodením dieťaťa.

Pred narodením dieťaťa sa odporúča vylúčiť či obmedziť kontakt s domácimi zvieratami, nefajčiť, vylúčiť z jedálnička silné alergény, liečiť si alergiu, dodržiavať protiplesňové a protiroztočové opatrenia.

Po narodení dieťaťa sa odporúča:

  • čo najdlhšie dojčiť,
  • silné potravinové alergény nepodávať do 1 roku života dieťaťa,
  • dodržiavať protiplesňové a protiroztočové opatrenia,
  • nechovať zviera,
  • nefajčiť,
  • nepodávať zbytočne celkové antibiotiká,
  • otužovať dieťa,
  • športovať a absolvovať pravidelné pobyty pri mori a vo vysokohorskom prostredí.

Pri objavení sa prvých príznakov alergie ihneď navštíviť detského imunoalergológa.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Pridaj komentár